نگهداری ویستریا ابی

گیاه ویستریا ابی – راهنمایی کامل نگهداری و تکثیر

گیاه ویستریا ابی (هیگوفیلا ویستریا) گیاهی هست که توان ایجاد مخفی گاه برای ماهی شما و تمیز نگه داشتن اکواریوم و رها کردن اکسیژن اکوسیستم بسته اکواروم شما را سالم نگه دارد.

این گیاه گونه ای کم دردسر  – بی نیاز و مقاوم میباشد به همین علت توان تحمل شرایط گوناگون زیستی را داراست.موقع خرید لازم نیست زیاد از این کیاه تهیه کنید چون این گیاه به خوبی و اسان محیط تازه را پذیرفته و قابل تکثیر میباشد.

برای دانستن موارد مهم و نکته های کاربردی برای نگهداری از این گیاه سبز روشن از شما دعوت میکنم به ادامه مقاله توجه فرمایید.

ویستریا-ابی
ویستریا-ابی

بررسی گیاه

این گیاه از خانواده اکانتاسه (هیدرو فیلا دیفورمیس)میباشد .نیاز مراقبتی کمی دارد. سریع رشد کرده تا ۵۵ سانتی متر هم قد میکشد.

حداقل مخزن نگهداری از این گیاه ۳۰ لیتر با اسیدیته  6.5تا ۷.۵ و دمای اب حداقل ۲۰ و حداکثر ۲۵  درجه سانتی گراد میباشد.

نور متوسط تا زیاد را دوست دارد. محل کاشت ان در مخزن به در کناره ها میباشد.

این یک گیاه خود رو بومی شبه قاره هند است.در کشورهای هند – بنگلادش – بوتان و نپال دیده میشود

این گیاه در اکواریوم شما خدمات جالبی را ارائه میدهد. از جمله جذب مواد مظر داخل مخزن تولید شده توسط ماهی – ایجاد پناه گاه و مخفی گاه  – تولید اکسیژن و تامین کننده قسمتی از غذای موجودات زنده در تانک.

تکثیر ان هم راحت است و به شما امکان ایجاد تراکم بالا را از این طریق میدهد.

مواردی که میتوان از این گیاه برای ان بهره برد

گونه های مختلفی از گیاهان ابزی وجود دارد و اکثر انها برای کاربرد مشخصی استفده میشوند.

به نظر اکثر دوستان گیاه اکواریومی یعنی موجود زنده ای که ریشه های ان داخل مقدار معلومی از رسوبات قرار داشته و ساقه ای دارد که رو به بالا رشد کرده و نگهدارنده برگها میباشد. اما خوب همیشه اینطور نیست.

ویستریا ابی میتواند در رسوبات مخزن ریشه داشته باشد یا مانند فرش در سطح بستر پخش شود.

بزرگترین تفاوت در نمایی هست که ایجاد میکند. اگر برای مفروش کردن از این گیاه استفاده کنید یک لایه سبز رنگ ضخیم خواهید داشت که در کف مخزن می درخشد. اگر ساقه ها را برای رشد به طرف بالا هدایت کنید رنگها و شکلهای جذابی را به میانه اب تانک شما خواهد افزود.

محل کشت این گیاه بیشتر به این بستگی دارد که چه چیزی داخل اکواریوم لازم دارید و انتظار براورده شدن ان توسط این گیاه امکان پذیر هست یا خیر.

در کل بیشتر مایل هستند از این گیاه در گوشه های اکواریوم استفاده کنند تا اینکه با هدایت ان به پائین به صورت فرش روی بستر از ان استفاده کنند. صرف نظر از الزام شما برای داشتن این گیاه زیبا باید بگم که شما هر دو مورد را می توانید  داشت  باشید.

ویستریا-اماده-کشت
ویستریا-اماده-کشت

شکل وظاهر گیاه ویستریا ابی

ویستریا ابی همون طور که عرضکردم خدمت دوستان ۵۰ تا ۵۵ سانتیمتر قد میکشه و ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر هم به عرض ان افزوده میشود . این یعنی قسمت زیادی از مخزن شما را اشغال میکند و اگر کنترل نکنید تمام یا قسمت زیادی از نور مخزن را تصاحب خواهد کرد.

برگهای این گیاه رنگ سبز روشن داشته و برجستگیهای باریکی را در طول  درست میکنند. این برگها به تناسب شرایط محیطی قادر به تغییر شکل خود میباشند.

ساقه این گیاه سفت – محکم و تیره رنگ میباشد. این ساقه باید تحمل وزن برگهای بزرگی که تولید میشود را داشته باشد.

ریشه های نازکی دارد که زیر بستر قرار میگیرد تا تکیه گاهی مطمئن را به وجود اورد.

بسته به روش کاشت و هدایت ساقه این گونه میتواند تا روی اب رشد نماید. یا اینکه مثل فرش در کف مخزن قرار بگیرد.

خرید گیاه

ویستریا ابی ما در قسمت ریشه حساس میباشد. باید دقت کنید در زمان خرید بوته ای را انتخاب کنید که ریشه زیادی داشته باشد. ریشه ها باید بلندو زیاد باشند.در غیر این صورت ساقه توان حمایت گیاه را به لحاظ سرپا ماندن نخواهد داشت.

ریشه کوتاه توان جذب مواد مغذی کافی را  نخواهد داشت

رنگ گیاه را بررسی کنید. برگها رنگی روشن و یک دست داشته باشند. برگهای زرد یا قهوهای تیره نشان از ضعیف بودن گیاه هستند.

یک بوته سالم بخرید کفایت میکند. کار تکثیر ویستریا ابی بسیار راحت است.

اکواریوم مناسب
اکواریوم-مناسب-ویستریا

بایدهای سالم ماندن گیاه

این گیاه در زادگاه خود هندوستان در ابهای کم عمق و گرمی که نور زیادی در دسترس دارد به خوبی زندگی میکند.

ریشه  ها داخل بستر شنی قرار دارند . بستری داخل ابهایی که کمی  اسیدی یا قلیایی هستند.

شما باید در تانک خود این شرایط را باز سازی کنید. گیاه ویستریا ابی گونه ای بی نیاز یا حداقل کم نیاز میباشد که شما به راحتی میتوانید از ان نگهداری کنید.

اکواریوم با لیتراژ ۳۰ حداقل لازم برای این گونه میباشد.

بستر شامل شن نه چندان ریز میباشد تا شرایط زندگی در طبیعت را برایش تکرار کنیم. از شن ریز هم میتوان استفاده کرد. دقت کنید شن بسیار ریز احتمال خفه شدن ریشه را بالا میبرد.

دمای اب مخزن را روی ۲۵ درجه سانتی گراد ثابت نگهدارید. دقت داشته باشید دمای اب زیر ۱۵  درجه و بالای ۲۶ درجه سرعت فتوسنتز را کم کرده و به شدت رشد گیاه را کم یامتوقف میکند.

روش کاشت

گیاه ویستریا ابی  داخل بستر شن به خوبی رشد میکند. فقط دقت کنید دانه بندی شن طوری باشد که ریشه توان نفوذ و حرکت در ان را داشته باشد. شن را به لحاظ دانه بندی یک دست کنید یعنی شن نرم و درشت را مخلوط کنید.

در لایه بندی که برای گیاه مضر میباشد دانه های شن ریز را در لایه ای جدا بالای شن درشت میریزند. این کار در مورد گیاهان ریشه داری که در بستر قرار میگیرند درست نمیباشد.

گیاه تازه وارد را در جایی بکارید که نور کافی دریافت کند. در صورت کشت چند بوته فاصله از هم را رعایت کنید. به اندازه کف دست خود در زمان کشت بین گیاهان فاصله  در نظر بگیرید. اگر تراکم را زیادتر کنید در رقابت برای نور و جذب مواد مغذی  گیاه ضعیف خواهد مورد.

حال اگر میخواهید ویستریا ابی شما به طور معمول رشد کند ریشه را در بستر قرار داده و ساقه را به طرف بالا قرار دهید.

اگر میخواهید کف و بستر خود را فرش کنید  گیاه را در کناره ها به صورت خوابیده و کج داخل بستر قرار دهید تا رشد کند.

ویستریا
گیاه-با-بکراند-سیاه

مراقبت

ویستریا ابی سرعت رشدبالایی دارد. مواد مغذی مخزن را به خوبی جذب میکند. این جذب مواد غذایی داخل اب را شما میتوانید ضد جلبک هم حساب کنید. جذب این مواد و رشد گیاه چشم گیر میباشد طوری که برای تشکیل جلبک غذایی داخل اب نمیماند.

این به ان معنی نیست که شما جلبک نخواهید داشت. اگر درست رفتار کنید همین اتفاق هم خواهد افتاد.

این گیاه در صورت کشت درست و داشتن نور مناسب هرس هفتگی نیاز خواهد داشت. دقت کنید تا جایی که امکان داشته باشد رشد میکند و تانک را اشغال میکند. در حدی که سایه درست کرده و گیاهان دیگر را از نور وحروم میکند. برگها را از ساقه جدا کنید و مطمئن  شوید از اکواریوم خارج شوند. اگر در اکواریوم رها شوند با رسیدن به بستر و داشتن محل مناسب گیاه مستقلی را به وجود میاورند.

تکثیر

 گیاه ویستریا ابی در طبیعت تا جایی که امکان داشته باشد رشد میکند. در همین زمان برگهای خود را میریزد. همین برگها خودشان با قرار گرفتن در محل مناسب ریشه زده و گیاه تازه ای را به وجود میاورند.

پس کار تکثیر بسیار راحت میباشد. برگها را جدا کرده و بکارید بعد از مدتی گیاهی تازه خواهید داشت. به همین راحتی. فقط دقت کنید برگهای سالمی برای این کار انتخاب کنید. برگ سالم قدرت فتوسنتز را به گیاه شما میدهد.

سازگاری

ویستریا ابی با اکثر گونه های دیگر گیاهان ابی مانند سرخس جاوا سازگاری دارد. فقط به یادداشته باشید در جایی از اکواریوم کاشته شود که با رشد سریع خود نیاز نوری دیگران را تصاحب نکند.

این گیاه با سیچلایدهای حفار مثل اسکار میانه خوبی ندارد. ماهیان گیاه خواری مثل سیلور دالر یا گلد فیش هم این گیاه را از بین میبرند.

ماهیان سازگار در مخزن این گیاه عبارتند از گلس فیش هندی – گورامی ها- ماهیان رنگین کمان – خانواده زنده زاها – کوریدوراس برنز و فلفلی- رازبوراها – دانیوها- تتراها و همین طور بارب رد لاین یا بارب گیلاس.

بهتر ین کار وارد نکردن حلزون در این مخزن میباشد. از میگو هم میتوانید در این اکواریوم استفاده کنید.

نتیجه گیری

خوب دوستان هر مورد ی که در مورد گیاه ویستریا ابی لازم بود بدانید گفته شد. امیدوارم به موارد گفته شده دقت کرده و از راه اندازی اکواریوم خود اذت ببرید.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.