ماهی تایگر بارب

تایگر بارب – اذیت کننده خوشگل اکواریوم

تایگر بارب یکی از شلوغ کننده ترین و بازیگوش ترینهای ماهیان اکواریومی  از خانواده باربها معرفی شده به دنیای اکواریوم از اسیا میباشد.

خانواده باربها (سپرینیده ها)با رنگهای و تنوع زیاد خواهانهای بسیاری دارد. در این بین ماهی تایگر این خانواده به سبب در دسترس بودن – تکثیر تجاری راحت – جان سخت بودن و همین طور ارزان قیمت بودن یکی از انتخابهای دوستاران طبیعت میباشد .این ماهی با داشتن شرایط خوب در مخزن ماهی و همینطور مطلع بودن صاحب تانک از شرایط صحیح نگهداری به راحتی در اکواریوم زندگی خواهد نمود.

برای داشتن اطلاعات کافی و لازم در امر نگهداری پیشنهاد میکنم مقاله اقیانوس شهر در مورد این ماهی را مطالعه بفرمایید.

تایگر بارب باله بلند
تایگر بارب باله بلند

بهتر بشناسیم ماهی تایگر بارب را

تایگر بارب یا اگر اشتباه نکنم بارب به معنی خار میشود خار ببر یک ماهی همه چیز خوار از اسیا میباشد. این ماهی به بارب سوماترا هم شهرت دارد.

ماهی تایگر بارب در ابهای کم عمق شفاف یا کدر جویبارهایی با جریان کم زندگی میکند. انها در اب رودخانه های اندونزی – جاوه و سومانرا همچنین بورنئو یافت میشوند.

در حیاط وحش انها ۷ تا ۱۰ سانتی متر رشد کرده و بیشتر از ۳ سانتی متر هم ضخامت بدنی دارند.این ماهی در اکواریوم در این حد رشد نمیکند و کوچکتر میماند. همه چیز خوار بوده و ماهی زندگی کننده در گروه میباشد.

از جمله ماهیان مشهور به نوک زننده میباشند. اگر ماهی دیگری را ببینند اذیت کردن همراه این دیدار خواهد بود . خصوصا اینکه ماهی مقابل زخمی داشته باشد و سرعت مناسبی هم در حرکت نداشته باشد.

تا ۷ سال هم زنده میماند. در ۳ ماهگی به بلوغ  کامل رسیده و اماده تولید مثل میباشند.

خصوصیات اخلاقی

ماهی تایگر بارب تا حدودی به تهاجمی بودن معرف میباشد. اما خوب درست هست که زور گویی در این ماهی نهادینه شده است. دوست دارد به ماهیان همخانه خورد زور بگوید و نوک بزند اما این رفتار بیشتر ازار دهنده میباشد تا مضر.

این ماهی در گروه کوچکی که در ان زندگی میکند سلسله مراتب به وجورد اورده و برای رسیدن به درجات بالاتر گروه باهم رقابت میکنند. این رقابت باعث سالم  ماندن گروه و مقاوم بودن در برابر دشمنان محیط طبیعی میشود. زمانی که غذایی به دست اورند به سرعت تغذیه کرده و به صورت گروهی غذای خود را با دیگران شریک نمیشوند.

کمترین گروه ۵ تایی و بهترین گروه ۱۲ تایی هست. گروه بزرگتر علاوه بر ایجاد اطمینان خاطر شدن باعث عدم توجه ماهی به سایر گونه های موجود در محیط زندگی میشود.

تایگر-بارب-نقاشی
ماهی تایگر-بارب-نقاشی

توصیف ظاهر ماهی تایگر بارب

ماهی تاگر بارب  در اکواریوم ایده ال تا ۷ سانتی متر رشد میکند.شکلی مانند خار یا نیزه دارند. پوزه مثلثی و نوک تیز با بدنی پهن و نوارهای سیاه رنگی روی بدن مانند خطوط بدن ببر.

نوارهای روی بدن ۴ عدد هستند. لکه های نارنجی رنگی هم روی پوزه و باله ها دیده میشود.

این ماهی هم از بلای رنگ کاری در امان نمانده است. در صنعت اکواریوم با دستکاری ژن ماهی و وارد کردن ژن موجود زند دیگر انواع رنگها از این ماهی را به وجود اورده اند.

این دست کاری و ماهیان به وجود امده با این روش را گلو فیش مینامند رنگ بدنی این ماهی تابعی از غذایی که میخورد و دمای ابی هست که در ان زندگی میکند.

غذای خوب باعث براقتر شدن رنگ فلسهای ماهی میشود. همان طور که دمای پایین اب موجب مات و کم رنگتر شدن بدن ماهی میشود.

اکواریوم مناسب

ماهی تایگر بارب در زیستگاه خود در دریاچه ها – مردابها و نهرهای کوچک شبه جزیره مالای  و اعماق مختلف اب یافت میشود. با این همه انهایابهایی با عمق کم و نور ملایم را دوست دارند.

این ابهای کم عمق به دلیل وجود بقایای گیاهی پوسیده و جلبک تیره رنگ و اسیدی میباشند.

دمای این ابهای گرم واسیدی ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد میباشد. این ماهی توان زندگی در ابهایی با دمای ۱۸ درجه سانتی گراد را هم دارد. همین مورد باعث شده توان زیست در ابهای دیگر جاهای طبیعت را داشته باشد. تا حدی که در ابهای نیمه گرمسیری هم به علت رها سازی غیر اصولی و بعضا ناخواسته دیده شده و زندگی میکند.

اکواریوم-مناسب-تایگر-بارب
اکواریوم-مناسب-تایگر-بارب

راه اندازی اکواریوم

ماهی تایگر بارب ما در اب با دمای ۲۷ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد. اب گرم با اسیدیته۶.۰تا۸.۰ بسیار خوب خواهد بود.

این ماهی برای مخفی شدن محلهایی شبیه غار را انتخاب میکند. شن کف اکواریوم باید ترکیبی از شن ریز و تخته سنگهای بزرگ با سوراخهایی قابل مخفی شدن مناسب باشد. تایگر بارب حفار نبوده به بستر و شن کاری ندارد. شما باید جریان ملایم ابی و نور ملایم تهیه کنید. فیلتر ابری  معمولی یا تاپ فیلتر بسیار خوب هستند.

ماهی در گروه خود بسیار فعال میباشد و شناگر خوبی هست. میانه اکواریوم را خالی در نظر بگیرید. در صورت کاشت گیاه دقت کنید گیاهان خود را در کناره ها و گوشه های مخزن بکارید. با این کار ماهی جای کافی شنا کردن را خواهد داشت.

 در صورت کاشت تمامی کف اکواریوم از گیاهانی استفاده کنید که تا میانه اب رشد میکنند. سرخص جاوا و همینطور ویستریا ابی از ان جمله میباشند.

گیاهان شناور بهترینها برای مخزن تایگر بارب میباشند . این گیاهان علاوه بر سر پناه  قسمتی از غذای  ماهی ما را تامین میکنند.

شما همینطور مییتوانید از چوب شناور هم در اکواریوم استفاده کنید. این چوب اسیدیته اب را افزایش میدهد.

ماهی تایگر بارب در زمان شنا گاها پرش هم میکند پی در پوش هم برای مخزن لازم میباشد.

گله-ماهی-تایگر-بارب
گله-ماهی-تایگر-بارب

لیتراژ مناسب اکواریوم

ماهی تایگر بارب شناگر فعالی میباشد. برای یک گله  کوچک ۵ تایی شما به ۸۰ لیتر اب نیاز خواهید داشت. با در نظر گرفتن الزامات زیستی هم خانه  این لیتراژ اب از واجبات میباشد.

 برای بزگتر کردن گله برای هر ماهی تایگر ۱۰ لیتر اب اضافی باید داشت.پس برای داشتن یک گله ۸ تایی که مطلوبترین گروه از این ماهی میباشدشما به ۱۱۰ لیتر اب نیاز خواهید داشت.

هم خانه برای تایگر بارب

ماهی تایگر بارب در طبیعت با سایر ماهیان محل زندگی خود همراه میباشد. پس چرا نتوانیم در اکواریوم هم این کار راانجام دهیم.

شما به راحتی میتوانید از خود خانواده باربها که شامل ۷۰ گونه هست داخل اکواریوم داشته باشید.

در کل ماهیانی را به این مخزن باید افزود که قوی باشند. قدرت شنای خوب با سرعت زیاد و فعال بودن هم خانه این ماهی از الزامات میباشد.

انواع تتراهای مقاوم مثل تترا جواهر بد نیستند.از گوپی و انجل پرهیز کنید. به طور کلی بهترین گزینه نداشتن ماهیان اکواریومی امریکایی میباشد.

گلس فیش اسیایی – زبرا دانهیو – زبرا لئو پارد و همینطور لوچ داقک از بهترینها میباشند.

لوچ دلقک هماهنگی بینظیری با این ماهی دارد. تا جایی که وارد گله شده و کار انها را تقلید میکند. ماهی تایگر بارب هم با یان ماهی بسیار راحت میباشد.

دقت داشته باشید در زمان راه اندازی اکواریوم اولین ماهی معرفی شده با اکواریوم تایگر بارب نباشد. اول هم خانه را وارد تانک کنید بعد از چند روز گروه ماهی تایگر بارب را به مخزن معرفی کنید.

غذای مناسب

ماهی تایگر بارب یک ماهی همه چیز خوار میباشد. در طبیعت از جلبکها – زئوپلانگنونها – کرمها ودیگر بی مهرگان کوچک خواهد خورد.

غذای زنده برای تغذیه این ماهی واجب نمی باشد مگر در زمانی که قصد تکثیر این ماهی را داشته باشید.

اگر مایل به کار تکثیر ماهیان زینتی هستید به شما پیشنهاد می کنم(دوره اموزشی) تکثیر و نگهداری ماهی گوپی به سبک اکوا پونیک را ببینید .

این ماهی پر خور میباشد. روزی دوبار به خوبی غذای مناسب با پروتئین زیاد برای ماهی خود تدارک ببینید.

تنوع غذایی هم فراموش نکنید.کک ابی یا همون دافنی – ارتیمیا – کرم خونی – کرم میله ای –گرم مگس سرباز و خود مکس سرکه میتوانند غذاهای مناسبی باشند.

خوراک شرکتی هم قابل استفاده میباشد. غذای دست ساز پایه گوشتخواران هم توصیه میشود.

غذا را کم کم بدهید تا اضافه نماند . باقی مانده غذا را از اکواریوم خارج کنید تا اب کثیف نشود.

گرین بارب
گرین بارب فسفری – گلو فیش

بیماری  برای تایگر بارب

ماهی تایگر بارب بسیار مقاوم و جان سخت میباشد. در انواع مختلقی از ابها با دمای متفاوت و ترکیبات مختلف زنده میماند.

سعی کنید هم خانه درستی برایش مهیا  کنید. از همه مهمتر ایجاد گله می باشد تا ماهی استرس نداشته باشد.

این ماهی در صورت قرار گرفتن در معرض استرس و اب کثیف سفیدک خواهد گرفت.

درمان این بیماری هم راحت میباشد. در مخزنی دیگر دمای اب را بالای ۲۸ درجه سانتی گراد ثابت نگهدارید. ۵ گرم نمک بدون ید برای هر لیتر اب + کپسول تتراسایکلین در دو دوره سه روزه با غذای مقوی بیماری را از بین خواهد برد.

سیفون اب دوره ای و تمیز کردن لوازم فراموش نشود.

ماهی را ببینید اما همیشه برای لذت بردن این کار را نکنید. رفتار ماهی را رصد کنید تا در صورت دیدن حرکات و رفتار کمتر دیده شده بتوانید علت ان را بیابد.

نتیجه گیری

ماهی تایگر بارب ماهی راحتی برای نگهداری میباشد. در صورت رعایت نکته های نه چندان سخت کارتان بسیار راحتتر میشود.

سعی کنید از ماهیان باله کوتاهی که سریع شنا میکنند برای هم خانگی این ماهی استفاده کنید.

گروه و گله به معنی هم خانواده نیست. مثلا شما نمیتوانید ماهی تایگر را با ماهی رزی بارب یک گله بنامید. از یک خانواده هستند ولی گله مناسبی نخواهید داشت.

در پایان امیدوارم کارتون راه بیفته و ماهی سالم و شادابی داشته باشد.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.