تترانئون سبز

تترانئون و راهنمایی تجربی نگهداری از این ماهی

تترانئون یعد از ماهی گوپی شناخته شده ترین ماهی اکواریومی در کشور ما ایران میباشد.

این ماهی هم یکی از ماهیان خانواده تتراها میباشد. خانواده ای رنگا رنگ با ماهیانی در جثه های مختلف که این یکی از کوچکترین و کم دردسرترینهای گونه خود محسوب میشود.

از شمایی که علاقه مند اکواریوم میباشید. دعوت میکنم  برای داشتن اطلاعات به درد بخور عملی و تجربه شده در مورد این موجود زیبای خداوند مقاله اقیانوس شهر را مطالعه بفرمایید.

تترانئون
ماهی تترانئون سبز

ماهی تترا نئون و اشنایی کلی

ماهی تترانئون یک ماهی پر جنب و جوش و علاغه مند زندگی در گله میباشد. در بازا ماهیان زینتی گاهی ممکن است این ماهی را تترانئون ابی – سبز یا کاذب  بنامند. همه انها در اصل همان تترانئون سبز هستند که زیر گونه تتراها میباشند.

این تترا برای افراد مبتدی که اطلاعات کمی در مورد ماهیان اکواریومی دارند خوب بوده و پله دوم حساب میشوند. همیشه هم شما میتوانید در مغازه های اکواریومی این ماهی را پیدا کنید

کار تکثیر تجاری تترا نئون ابی بسیار سخت میباشد و این هم دلیلی برای قالب کردن تترا نئون سبز به جای ابی میباشد. پس به احتمال زیاد شما با ماهی سبز روبرو خواهید شد.

در زمان خرید از سالم بودن ماهی اطمینان پیدا کنید. تغییر رنگ بدن – زخمهای فیزیکی یا لکه های در کل بدن نشانه های بیماری و داشتن استرس زیاد ماهی تترانئون میباشد.

رفتار ماهی در اکواریوم

تترا نئون یک ماهی ارام و غیر تهاجمی محسوب میشود. اصلا با ماهیان دیگر کاری ندارند. تا حدی که ماهی گوپی هم در شرایطی به این ماهی نوک خواهد زد.

این نوع از تتراها به اسانی میترسند. ماهیهایی که به سرعت شنا کرده و زیادتر از حد معمول فعال باشندموجبات ترس خواهند شد.

ماهی نئون ما مثل سایر اعضای خانواده تتراها دوستدار زندگی در گله میباشد. امنیت از نگاه این ماهی در جمع بودن و زندگی در گروه میباشد.

داشتن تحرک و در گله بودن این تترا باعث غذا خوردن و شادابی شده و مریض نخواهد شد.

این ماهی به قدری گله  خود را دوست دارد که شنا کرد خود را حتما با گروه هماهنگ مینماید. این هماهنگی تترانئون در شنا بسیار دیدنی و دوست داشتنی میباشد.

تترانئون
شکل ظاهری ماهی نئون

شکل  ظاهری ماهی تترانئون

اگر شما هم قبلا از این گونه  ماهیان اکواریومی دیده باشید حتما رنگارنگ بودن انها را به خوبی دیده اید. مخصوصا اگر یک گله باشند این جلب توجه بیشتر هم میشود. تترانئون هم تفاوت زیادی با دیگر هم گونه های خود ندارد. این ماهی در مقابل تابش نور درخشش خاصی دارد حتی اگر اکواریوم شما از نوع اب سیاه باشد. اگر نور چراغ نباشد این درخشندگی ماهی هم دیده نمی شود.

تترانئون سبز ما زیاد فرقی با دیگر نئونهای این خانواده ندارد. سبزی این ماهی بیشتر از نوع ابی یا تترا کاردینال نمیباشد.

هر سه این ماهیها دارای یک نوار سبز مایل به ابی هستند که به شکل جانبی روی بدن اژدر مانند انها قرار دارد. تفاوت رنگی مربوط به قرمزی زیر این نوار میباشد.

در نئون سبز این قرمزی بسیار کمتر دیده میشود .تا جایی که اگر دقت نکنید شاید اصلا این قرمزی را نبینید. همین قرمزی در تترا کاردینال بیشتر میباشد.

به خاطر همین رنگ سبز درخشان نام این ماهی انتخاب شده است. این رنگ درخشش دارد.

در کل بدنی روشن و باله هایی بی رنگ و کوچک دارند.

مشخص کردن تترانئون ماده و نر بسیار سخت میباشد. بعد از رسیدن به سن بلوغ که کمی از ۲ سال کمتر میباشد اگر دقت کنید ماده ها بزرگتر بوده و بدنی گرد خواهند داشت. نرها کوچکتر و کشیده تر هستند.

شرایط اکواریوم مناسب

تترانئون در زیستگاه طبیعی خود در رودخانه های اب شیرین ارینگو و نگرو زندگی میکند. این رودخانه ها در قاره امریکای جنوبی و در چند کشور حوضه رود امازون جریان دارند.

تتراهای ما بیشتر در شاخه هایی یافت میشوند که اب عمق کمی داشته و حاوی مقدار زیادی پوشش گیاهی و زباله های محیطی  در بالای سرشان و یک بستر شنی در کف میباشد.

این نواحی به سبب داشتن جریان کم اب و زباله های محیطی که بیشتر شاخ و برگ درختان وازاد شدن  اسیدهای تانن این زباله ها دارای ابی تیره رنگ و غیر شفاف هستند. به همین خاطر و داشتن باران تقریبا دائمی ان هم در ناحیه ای استوایی و گرم ابی سبک – اسیدی و گرم برای ماهیان ساکن خواهیم داشت.

برای نگهداری هر ماهی اکواریومی شما باید شبیه سازی داشته باشید. بریم برای شبیه سازی اکواریوم خودمان.

اکواریوم-تترانئون
اکواریوم-تترانئون

مخزن خوب برای تترانئون

تترانئون ماهی ابهای تیره رنگ اسیدی و گرم با جریان ملایم اب شد. همین را برایش تدارک ببینید.

برای کف اکواریوم از شن استفاده کنید. دانه های شن باید درهم باشد و متمایل به رنگ تیره. بزرگترین دانه ها ۱.۵ سانتی متر به همراه سایزهای ریزترکه با هم مخلوط شده اند.

دقت کنید شن مورد استفاده لبه های تیز نداشته باشد. از شنهایی که توسط دستگاههای تولید ماسه و سنگ شکن تولید میشوند اجتناب کنید.

تترانئون در قسمت میانی اب شنا میکند و با کف اکواریوم کاری ندارد. پس نیازهای هم خانه ای که قرار هست با این ماهی زندگی کند و در کف مخزن باشد را میتوانید مد نظر قرار دهید.

این ماهی دوستدار اب تیره رنگ هست. ابی شامل گیاه زنده که بهترین گزینه گیاه شناور رو ابی میباشد. برای تیره کردن اب هم میتوانید از برگ درخت کاتاپا یا برگ درخت گردو استفاده کنید. البته این مورد چندان ضروری نیست.

چیدمان لوازم تزئینی را طوری انجام دهید که جای کافی برای شنا کردن راحت ماهی باقی بماند.

از چوب هم در اکواریوم نئون استفاده کنید . روش اماده سازی چوب در سایت را مطالعه بفرمایید.

برای نور پردازی از نور بسیار ملایم استفاده کنید. این ماهی زیاد دوست ندارد زیر نور دیده شود.

اسیدیته ۵.۰ تا ۶.۵ برای این ماهی بهترین میباشد. اگر توانستید کار تست و ثبات  اسید اب را انجام دهید عالی میشود. اگر هم نشد چندان ضروری نمیباشد.مگر اینکه بخواهید ماهی در بهترین حالت بوده و کار تکثیر ان مد نظرتان باشد.

اگر خواهان تکثیر ماهی میباشید این مورد شاید بهتر و راحت تر باشد.

(دوره اموزشی)تکثیر و نگهداری ماهی گوپی به روش اکواپونیک در خانه.

دمای مناسب اب

این ماهی دمای اب ۲۰ تا ۲۸ درجه سانتی گراد را تحمل میکند. ۲۰ درجه کمترین و۲۸ درجه بیشترین دما برای زندگی هست. دمای بحرانی برای این ماهی ۱۷ تا۱۸ درجه کمترین و ۳۰ درجه سانتی گراد بیشترین میباشد.

 در اب  با دمای پایین ماهی کمکم مریض شده غذا نخورده و میمیرد. در دمای اب بالا ماهی سعی میکند از مخزن خارج شده و مضطرب خواهد شد. با کمبود اکسیژن روبرو میشود.

بهترین دمای اب برای تترانئون ۲۴ درجه سانتی گراد میباشد.

برای سیستم فیلتراسیون شما میتوانید از فیلتر ساده ابری استفاده کنید. جریان ملایم ابی در داخل مخزن مورد نظر میباشد. بهترین سیستم و راحتترین ان استفاده از تاپ فیلتر  در اکواریوم این ماهی میباشد.

اندازه اکواریوم

تترانئون ما ماهی زندگی کننده در گروه میباشد. نهایت رشد ان ۳ سانتی متر میباشد. معمولا هم ۳ سال همراه شما خواهد بود.داشتن گله ای ۶ عددی از این ماهی یک اکواریوم ۵۰ لیتری لازم دارید. برای هر ماهی بزرگ ۸ تا ۱۰ لیتر اب باید داخل تانک داشته باشید.

عرض اکواریوم را به نسبت طول ان کمتر بگیرید تا دید بهتری داشته باشید.

این ماهی جهنده نیست در پوش اکواریوم ضروری نمیباشد. اما اکواریوم را ۶-۷ سانتی متر کمتر ابگیری کنید.

گله-تترانئون
گله-تترانئون

تترانئون با کدام ماهیها در یک اکواریوم؟

ماهی تترانئون ما ماهی بی ازاری هست. همین مورد کار انتخاب  گونه های همزیست با این ماهی را راحت میکند.

فقط باید دقت کنید هم خانه این ماهی باید در نهایت بزرگ شدن هم سایز باشد. مگر اینکه گیاه خوار کامل باشد.

ماهیهای زبرا دانیو – تتراهای دیگر به غیر از تترابلک ویدو یا پیرانا – گورامی کوتوله – گوپی – کوریدو راس برنز یا فلفلی – لجن خوار پوزه بوته ای و مواردی از این دست خوب هستند.

ماهی شلوغ کار با شنای سریع موجب استرس تترانئون میشود. بهترین مورد برای هم خانگی  داشتن میگوی رد چری یا امانو در این مخزن میباشد.

برای راحت بودن ماهی و همچنین خود شما توصیه میکنم اکواریوم اختصاصی برای تترانئو داشته باشید. بدون ماهیهای دیگر و حتما گله داشته باشید. زندگی در گله تظمین سالم ماندن ماهی و نداشتن استرس برای این ماهی میباشد.

نر-ماده-تترانئون
نر-ماده-تترانئون

غذای مناسب

تترانئون یک ماهی همه چیز خوار میباشد. در محیط طبیعی خود از هر چیزی که در دسترسشان باشد خواهند خورد.

برای غذا دادن به این ماهی شما انتخابهای زیادی خواهید داشت. غذاهای خشک شرکتی در دسترسترین میباشند. اما تا جایی که امکان دارد بسیار کم استفاده کنید.

اگر از غذای دست ساز استفاده میکنید از نوع مناسب گوشتخواران باشد.  غذاهای زنده برای این ماهی عالی هستند. میگوی نمکی(ارتیمیا) بیموس زنده یا منجمد ان – دافنی – مگس سرکه – کرم خونی منجمد و مواردی از این دست برای سلامتی ماهی خوب هستند.

از گیاهان سبز نیمپز شده هم میتوانید استفاده کنید. کاهو – کدوسبز – اسفناج و موارد دیگرالبته دقت کنید اضافات انها را از مخزن بیرون بیاورید.

تنوع غذایی را حفظ کنید تا ماهی سالم بماند.

بیماری

تازه کارها از نگهداری ماهی تترانئون خوشحال خواهند شد. موارد گفته شده برای راه اندازی و نگهداری اکواریوم ماهی تترانئون زیاد سخت نیست. اما سختی کار حفظ شرایط ایده ال زندگی برای این ماهی میباشد.

این ماهی مریض نخواهد شد مگر اینکه اول شما تنبلی کنید. پس منظم بوده و تنبلی را رها کنید تا ماهی شما سالم بماند.

تترانئون در برابر تغییرا اب بسیار حساس میباشد. اب اکواریوم سیفون و تمیزکاری دورهای شود. هر ۱۰ روز یک بار ۱/۵ اب راتعویض کنید. سیستم فیلتراسیون را تمیز کرده و از کارکرد درست بخاری مطمعن شوید.

نوسان دمای اب – استرس تنها بودن و هم خانه بد داشتن عامل بیماری سفیدک تترای ما میباشد.

لکه های سفید ریزی که بدن ماهی را میپوشاند. کار دمان بسیار راحت تر از ان چیزی میباشد که فکر میکند.

درمان ماهی با مد نظر قرار دادن موارد گفته شده انجام میشود. در مخزنی بجز اکواریوم اصلی به همراه ۵ گرم نمک بدون ید برای یک لیتر اب + تترا سایکلین در دو دوره ۳ روزه به همراه غذای خوب کار درمان صورت میگیرد.

نتیجه گیری

تترانئون ماهی مورد نظر شما یکی از ارزانترینها و دم دست ترینها میباشد. اگر برای اولین بار صاحب اکواریوم شده اید توصیه من اغاز این کار با ماهی گوپی میباشد.

ماهی نئون برای پله دوم در انجام کار اکواریوم داری خوب میباشد. بهترین اکواریوم برای این ماهی اکواریوم گیاهی هست.

اگر از برگ گردو استفاده میکنید دقت کنید برگ گردویی که در فصل پاییز و خزان جمع اوری شده استفاده کنید. برگهای دست چین شده از درخت به در نمیخورند سمی هم حساب میشوند.

از زغال اکتیو هم برای اسیدی اردن میتوانید استفاده کنید. زغال را داخل سبد تاپ فیلتر قرار دهید.

در پایان امیدوارم به کارتون بیاد.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.