تترا- جواهر

تتراجواهر- اکواریوم مناسب؟غذای مناسب؟هم خانه؟و…

تتراجواهر یکی دیگراز ماهیان اکواریومی ابشیرین از خانواده بزرگ تتراها میباشد. به دلیل اینکه نگهداری از ان بسیار اسان بوده و ظاهر متفاوتی دارد گونه ای دوست داشتنی برای افراد مبتدی در کار اکواریوم داری میباشد.

این ماهی قرمز زیبا صلح جو و ارام هست و با سایر ساکنان اکواریوم خود به راحتی کنار میاید.

خواهان دریافت اطلاعات مفیدی برای نگهداری از این ماهی در اکواریوم خود هستید. از شما دعوت میکنم مقاله اقیانوس شهر درباره تترا جواهر را بخوانید.

تتراجواهر
تتراجواهر

بررسی کنیم اهل کجاست و …

تتراجواهر نامهای دیگرهم دارد. تترای قرمز – تترا کالیستوس و تترا سرپای نامهای دیگری از این ماهی هستند.

این ماهی بومی حوضه رودخانه های امازون میباشد. معمولا در برزیل – پرو – ارژانتین – بولیوی و پاراگوئه پیدا میشود. در این مکانهای طبیعی تترای جواهر در ابهای با جریان کمی که بعد از تند ابها پیدا میشوند زندگی میکنند. اگر اطمینان کرده و استرسی نداشته باشند شروع به حرکت در قسمتهای باز محیط زندگی میکنند.

میانگین طول عمر تتراجواهر ۵ تا۷ سال میباشد. البته با داشتن فاکتورهای دیگری مثل غذا و اب مناسب در سایه امنیت شکار نشدن شاید بیشتر هم زنده بماند.

ظاهر

تتراجواهر رنگ قرمز تیره با بدنی صاف دارد. مثل دیگر اعضای خانواده تتراها اضلاع بدنی مشخصی هم داشته به شکل لوزی میباشد. یک علامت کاما مانند به رنگ سیاه و کاملا واضح  در پشت ابششهای خود دارد. همه باله های این تترا در کنار باله پشتی و مقعدی قرمز میباشند.باله پشتی اکثرا سیاه رنگ با لبه های سفید هست. اما باله مقعدی این ماهی دارای لبه های مشکی با دانه های سفید رنگ در قسمت جلو میباشد.

این ماهی در اسارت ۵ سانتی متر رشد خواهد کرد. به ندرت تا ۶.۵ سانت هم رشد میکند. تترا جواهر زیر گونه ای از تتراهای خونی میباشد و بسیار شبیه تترا فانتوم سیاه است.

تترا-جواهر-باله-بلند
تترا-جواهر-باله-بلند

اخلاق و رفتار

تتراجواهر مثل اکثر تتراهای دیگر دوستدار گله هست و داخل این گله احساس امنیت میکند. با تتراهای دیگر به راحتی کنار امده و زندگی میکند. گروه این ماهی بهتر هست به صورت جفتی باشد. یعنی برای هر ماده یک نر در گله وجود داشته باشد.

این ماهی شناگر قسمت میانی و پایینی مخزن است. با حرکت شنای مخصوص به خود و الگویی متمایز شنا میکند. گاهی تند و گاهی ارام که مدام تکرار میشود.

تتراجواهر هم در خانواده تتراها اذیت کننده هست اما نه مثل تترا ویدو. گاهی دیده میشود به ماهیان باله بلند گیر میدهند. برای حل کردن این مورد شما باید گله خودتان را بزرگتر کنید. تعداد در گله تتراجواهر مهم میباشد. اذیت کردن سایر ماهیها نه برای خوردن انها که به علت ترس و استرس ماهی میباشد. پس گله بزرگتر استرس کمتر و همچنین اذیت سایرین کمتر.

این ماهی در وقت غذا خوردن هم تهاجمی عمل میکند. زمان غذا دادن از ریختن غذا در یک نقطه باید اجتناب کرد. غذا را در قسمتهای مختلف اکواریوم قرار دهید مشکلتان کمتر خواهد بود.

برای نگهداری راحت از تتراویدو یا کالر فیش این مقاله را میتوانید ببینید.

مخزن مناسب و شرایط مطلوب زیستی

تتراجواهر یکی از ساده ترینهای ماهیان اکواریومی برای نگهداری میباشد. شما باید سعی کنید نزدیکترین و شبیهترین اکواریوم به شکل محیط وحشی این ماهی را درست کنید. بعد از ان کار سنگینی در مورد نگهداری این ماهی نخواهید داشت.

جریان اب ملایم و نور ملایم برای اکواریوم تهیه کنید. تا جایی که امکان دارد از شن با رنگ تیره استفاده شود. اکواریوم گیاهی بسیار مناسب میباشد. درمورد گیاهان هم توجه داشته باشید از گیاهانی استفاده کنید که در نور کم یه راحتی زنده بمانند. با این کار تداخلی در امر داشتن تتراجواهر و گیاه همزمان با هم نخواهید داشت.

 اگر مخزن شما گیاه کاری نشده باشد هم موردی نخواهید داشت. درعوض از گیاه مصنوعی و چوب مناسب استفاده کنید. بکراند و پوستر با منظره گیاهان ابی  نزدیک به رنگ بدن ماهی استفاده شود.

از فیلتر بیولوژیکی ساده (فیلتر ابری)میتوانید داشته باشید. حفار نبوده و معمولا با بستر کاری ندارد.

از اب نرم و اسیدی استفاده کنید. اگر اکواریوم شما از سبک بلک واتر پیروی میکند ماهی تتراجواهر برای اکواریوم شما بسیار خوب میباشد. یادتان باشد از مخفی گاه به شکل غار هم میتوانید در اکواریوم برای کم کردن استرس ماهی استفاده کنید.

برای نگهداری حتما گله درست کنید .گله باید حداقل ۶ عددی بوده و برای هر نر یک ماده در این گروه باشد. حالا این گروه هر چقدر بزرگترباشد بهتر خواهد بود.

گله-تترا-جواهر
گله-تترا-جواهر

اب مخزن تتراجواهر

ماهی تتراجواهر در دمای اب حداقل ۲۲ درجه سانتی گراد حداکثر۲۷ درجه سانتی گراد زندگی راحتی دارد. دمای نهایی قابل تحمل هم ۲۹ تا ۳۰ درجه است .

این حداکثر دما ۳  تا ۴ روز برای ماهی قابل قبول بوده بعد از ان شروع به بیقراری کرده و حرکات کمتر دیده شده ای از خود نشان میدهد.

اسدیته ۵ تا ۷.۸ برای زندگی این ماهی در مخزن خوب هست.

سختی  قابل قبول اب هم بر مبنای المانی بین محدوده۵ تا۲۵ .

برای بهتر کردن شرایط اب میتوانید از زغال فعال استفاده کنید.

اکواریوم حداقل با حجم ۶۰ لیترحجم داشته باشد.  برای یک گله ۶ تایی از تتراجواهر داشتن این مخزن با ظرفیت گفته شده کاری واجب میباشد. حتما تهیه کنید. یعنی ۱۰ لیتر اب برای هر تترا جواهر از الزامات نگهداری میباشد.

این حداقل در صورتی هست که فقط از این ماهی در مخزن داشته باشید. در صورت داشتن ماهیهای دیگر شرایط زیستی انها را هم در نظر بگیرید.

غذای ماهی تتراجواهر

تتراجواهر ماهی همه چیز خوار با اولویت گوشتی میباشد. در طبیعت از لارو حشرات و سخت پوستان ابزی تغذیه میکند. بخشی از این غذا هم گیاهان ابزی میباشند.

در اسارت و اکواریوم هر چیزی که به انها داده شود خواهند خورد. بهترین غذا شامل پروتئین زیاد میباشد.

غذای زنده بسیار خوشحال کننده خواهد بود. غذاهای خشک شرکتی – کرم خونی – دافنی و بیومس ارتیمیا از غذاهایی هستند که میتوانید به انها بدهید. غذای دست ساز هم برای استفاده میتوانید تهیه کنید. دقت کنید غذای دست ساز مخصوص گوشتخواران را تهیه کنید.

تترا خونی
تترا قرمز

روشی برای غذا دادن

شما باید در روز ۳ باربه این ماهی غذا بدهید و در زمان انجام این کارغذا را در یک گوشه از اکواریوم نریزید. چند گوشه با فاصله از هم را انتخاب نموده غذای لازم را دو بخش کرده بعد همزمان داخل مخزن بریزید.

ماهی تتراجواهر تند تند میخورد و زود سیر میشود به همین خاطر کم کم غذا بریزید.  دراین روش بعد از سیر شدن ماهی خوراک اضافی داخل تانک نداشته باشید

.

هم خانه های مناسب

اولین کار شما برای انتخاب هم خانه تتراجواهر ساختن گله مناسب هست.منظور اینکه گله بالای ۵ جفت داشته باشید از ماهیان با باله های بلند هم میتوانید داشته باشید. در غیر این صورت این نوع از ماهیها را باید از مخزن حذف کنید. برای مثال ماهی انجل و گلدفیش در اکواریوم با گله کوچک اذیت خواهند شد.

از خانواده زنده زاها همگی خوب هسستند فقط در داشتن ماهی گوپی احتیاط کنید. گوشتخواران ارام هم مثل انجل یا گلس فیش هندی خوب هستند.

از باربها و دیگر تتراها بجز پیرانا حتی پاکو.

اما لابریدنت دارها مثل گورامیها بجز اسفراناموس بزرگ و ماهی فایتر.

دماسونیها و ماهیان رنگین کمان بسیار سازگار میباشند.

این ماهی را با ماهیان گوشتخواربزرگ مثل اسکار – جک دمسبی- گرین ترور و مواردی هم مثل سیچلاید های افریقایی هرگز نگهداری نکنید.

با احتیاط سیچلاید پرت کوتوله – گوره خری کوچک بالغ نشده و ماهی سوروم  میتوانید نگهدارید اما پیشنهاد نمیکنم.

نتیجه گیر و انتقال تجربه

ماهی تتراجواهر بسیار راحتی در اکواریوم پلنت یا شبه پلنت برای نگهداری میباشد. بهترین دمای اب  26 درجه سانتی گراد هست.

در این درجه حرارت اب کمتر دیدم بیمار شود. مریض هم بشود شما ۳ تا۴ درجه جا برای بالابردن دمای اب و درمان بیماری خواهید داشت.

گله درست نکنید دردسر خواهید داشت. پیشنهاد من در مورد هم خانه نداشتن ماهی گوپی میباشد. ماهی انجل هم از سایز ریز داشته باشید هر دو نوع ماهی راحت تر خواهند بود.

در اخر امیدوارم مطالب گفته شده به کارتون بیاد.

ممنونم از همراهی شما

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.