رود امازون

سیچلاید ها از گونه های ماهیان زینتی(سیکلیدها)

سیچلایدها شناخته شده ترین و همگانی ترین نوع از ماهیان اکواریومی اب شیرین میباشند.برای شناخت بهتر پیشنهاد میکنم مطالب این مقاله را بخوانید.

ماهیان-سیچلاید
Cichlid

گونه های ماهیان زینتی(سیکلیدها)

سیچلایدها از رده ماهیان استخوانی منحصرا ساکن ابهای شیرین(فقط چند گونه اب شوروجود دارد) هسثند. بالغ بر ۱۰۰۰ گونه که میشه گفت ۱۰۰ گونه از انها در اکواریوم قابلیت تکثیر دارند.یک گونه هم ساکن ایران خودمون هست .در حوضه ابریز رود میناب و جازموریان که توسط پرفسور کد کانادلیی نمونه برداری شده است.

از لحاظ ظاهر طیف گسترده ای در میانشان به چشم میخورد. دراز و باریک-فشرده و مسطح-ماهیچه ای و قدرتمند.ماهیانی با بدنی به نسبت کوچکتر از سرشان. خوش بنیه و مقاوم بدنی کامل شده با فلس با سری خلوت از ان.باله پشتی گرد و مدور که قسمت بالای بدن رو پوشش میدهد.بدون باله چربی و دارای شعاعهای خار دار در قسمت باله های عقب و مخرجی.

دهان متمایل به جلو بوده دندانها اکثرا مخروطی هم اهنگ با خورد و خوراکشان.به علت زندگی در ابهای تیره اسیدی چشمانی بزرگ با سری محکم که در دید اندک موجودمحافظت شده هست.

رودخانه بزرگ امازون
Amazon

تولید مثل

تولید مثل در این ماهیان سیچلاید بیرون از بدن انجام میشود .قلمرو طلب پرخاشگر و اکثرانها والدینی خوب هستند. تخمگذاری بر روی سنگهای صاف -چاله های حفر شده در شن -سنگهای مورب -پوسته خالی صدف -حفره ها و غارهای کوچک میباشد. برخی هم تخمها رو در کیسه دهانی خود نگه میدارن.

معمولا والد نگه دارنده تخمها غذا نخواهد خورد. بجز چند گونه ان هم خیلی اندک غذا میخورند. گونه هایی که تخمها و هم نوزادان در دهان پرورش داده میشوند از همه جالبتر میباشند.

شناسایی جنسی

شناسایی جنسی با تجربه پرورش دهنده ماهی رابطه کاملی دارد. توجه کردن به لبها -پیشانی -باله های مخرجی و خوی غارتگری وحمله میتواند کار ساز باشد .این امر درزمان تخم ریزی و با دیدن زائده تناسلی راحت تر هست. معمولا در نرها نوک تیز و زوکی شکل و در ماده ها مدور میباشد .

غذاوروش تغذیه

اکثرا صیاد بوده و از ماهیان کوچک حشرات و بی مهره گان تغذیه میکنند.در محیط اکواریوم از غذاهای گوشتی به خوبی استقبال میکنند.برخی گونه ها به علت رشد زیادشان و خوی تهاجمی که دارند مناسب مخازن گروهی نمی باشند .پس باید قبل از خرید این موارد رو مد نظر داشته باشید تا مشکلی نباشه.برخی هم پرخور بوده و مواد دفعی زیادی دارند. داشتن فیلتراسون قوی و کار امد برای انها ضروری هست.اما در میان همه گونه ها اندازه های مناسب تانک شما خواهد بود. نگه داریاین گونه ها در اکواریومهای گروهی هم امکان خواهد داشت.

گونه ها وپراکنش انها

سیچلایدها بر اساس حوضه پراکنش که نگهداریشون تو اکواریوم در کشور مارونق زیادی دارن به

 (1)امریکای جنوبی

قاره -امریکای -جنوبی
South America

(۲)امریکای مرکزی

 (3)افریقایی(دریاچه مالاوی-دریاجه تانگانیا-سایر مناطق افریقا)

تنگانیا-دریاچه
Lake
دریاچه مالاوی
دریاچه مالاوی

تقسیم میشوند

سخن پایانی

سیچلاید ها خانواده ای شناخته شده در کشورمان با گونه های متنوع و غالبا موجود در بازار. قلمرو طلب -غارتگر -گوشت خوار -تخم گذار-باهوش-قابلییت تکثیر در اکواریوم با طول عمری خوب و اکثرا تکروهستند. چون در کشور خودمون تکثیر و پرورش هم داده میشن قیمت مناسبی خواهند داشت

این چکیده ای از انبوه اطلاعات موجود هست که حتما به کارتون خواهد امد و بیشتر از این مبحث حرفه ای خواهد بود.

با سپاس از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۰ میانگین: ۰]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.