ماهی رزی بارب

رزی بارب – خار ماهی رنگارنگ اکواریوم و روش نگهداری از ان

رزی بارب از خانواده بزرگ باربها و ماهیان گرمسیری اب شیرین که شما میتوانید در اکواریوم منزل خود از ان نگهدای کنید.

اگر میخواهید شناخت کامل و درستی در باره این ماهی داشته باشید مقاله اقیانوس شهر شاید کمک کننده باشد.از شما دعوت میکنم به ادامه متن توجه بفرمایید.

شناخت کلی ماهی

ماهی گل سرخ یا همون رزی بارب از خانواده سپرینیده ها و نزدیک به کپور ماهیان میباشد.

یا ماهی همه چیز خوار مقاوم بومی اسیای جنوبی هست. تا ۵ سال زندگی کرده و در حیاط وحش ۱۵ سنتی مت رشد میکند. دوستدار زندگی در گروه و گله میباشد. نگهداری از انها اسان هست و به دو رنگ قرمز و قرمز مایل به صورتی دیده میشوند.

رزی بارب
ماهی گل قرمز

رفتار در اکواریوم

رزی بارب خلق و خوی ارامی دارد به همین خاطر نگهداری از ان راحت است. این ماهی هم مانند اکثر باربها گله دوست بوده و لازمه نگهداری از ان ساختن گله میباشد.

در وسط اب مخزن شنا میکنند و بسیار فعال میباشند. این خانواده از ماهیان اغلب به نوک زننده معروف هستند. با ماهیان باله بلند سازگاری ندارند و شاید گفت بسیار کم میتوان با این رده از ماهیان نگهداریشان نمود.

ظاهر

رزی بارب تنها و بدون گله زیاد چشمگیر به نظ نخواهد امد. اما در زمانی که گروهی از این ماهی داشته باشید متوجه رنگهای بخصوص بدن این ماهی زیبا خواهید شد.

رنگ قرمز و صورتی که در کل بدن ماهی گسترده میباشد. همین رنگها تغییر هم دارند. در زمان جفت گیری رنگها تیره تر و براقتر و در زمان استرس و نگرانی محو و کم رنگ میشوند.

این ماهی ها ارواره های بدون دندان دارند . وغذا را توسط شن کشهای ابششی خود خواهند جوید.

جنس نر رنگ صورتی رشن تر در بدن و رنگهایی تیره تر روی باله ها دارد. اما ماده ها به جای قرمز رنگ طلایی روی بدنشان بوده و همچنین گردی بدنی بیشتری دارند.

الزامات زیستی و اکواریوم

رزی بارب ساکن رود خانه ها و دریاچه های نیمه گرمسیری در جنوب اسیا میباشد . پس زمان انتخاب هم خانه رزی باربها باید این نکته را هم به یا داشته باشید.

و حالا روش راهاندازی اکواریوم برای این ماهی را با بازسازی محیط اصلی شروع میکنیم.

راه اندازی اکواریوم

ماهی رزی بارب ما بیشتر در میانه اب شنا میکند. برای کف اکواریوم بهتر است شن نرم استفاده کنید. این شن نرم امکان کاشتن گیاه را برایتان فراهم خواهد نمود.

این ماهی از محیطی که شامل گیاه باشد خوشحال میشود. گیاهان علاوه بر ایجاد سایه و پناهگاه اکسیژن هم تولید میکنند. گیاهانی با برگهای ریز انتخاب شود. امکان گاز گرفته شدن گیاهان با برگهای درشت زیاد میباشد.

دماهی اب مطلوب  برای این ماهی ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد. تا دمای ۲۵ درجه هم میتوان دمای اب را بالا برد. اما دمای مطلوب ۲۲ درجه میباشد.

اسیدیته اب ۶ تا ۸ و سختی اب هم ۱۰ المانی وطلوب خواهد بود.

گروه رزی بارب
گله ماهی رزی بارب در اکواریوم

سایز اکواریوم و …

برای  هر ماهی ۱۰ لیتر اب در نظر بگیرید. یک گروه۱۰تایی از این ماهی حداقل یک اکواریوم ۱۰۰ لیتری نیاز خواهد داشت.

اگر گروه شما کمتر از این تعداد بود بازهم باید این لیتراژ را رعایت کنید. برای سیستم فیلتراسیون جرایان ابی متوسط داشته باشید. برای این کار فیلتر ابری کارساز نخواهد بود. بهترین مورد استفاده از تاپ فیلتر یا فیلتر سطلی میباشد. باید احساس حرکت اب برایتان محسوس باشد.

نور ملایم بهترین میباشد.

در زمان چیدن لوازم و کاشت گیاه مخزن را طوری بچینید که فضای کافی و باز برای شنای گروه وجود داشته باشد.

هم خانه برای رزی بارب

شما دو راهکار برای نگهداری از این ماهی خواهید داشت. راه اول مخزن اختصاصی رزی بارب میباشد. این مورد راحت ترین و بهترین راه میباشد. راه دوم داشتن ماهی مقاومی که در این دمای اب زنده مانده و زندگی کند.

برای هم تانکی مناسب میتوانید از تایگر بارب  یا بارب گیلاس استفاده کنید. از زنده زاها ماهی دمشمشیری و مولی خوب هستند. گورامی و زبرا دانیو موروارید هم توان همراهی در این اکواریوم با رزی بارب ما را خواهند داشت. ماهی تترا نئون و رنگین کمتن ماهی هم خوب هستند.

کت اوتو و لوچ کولی هم به همراه میگوی شبه هم برای این تانک عالی میباشند.

نکته: ماهیهای باله بلند برای نگهداری در مخزن اکثر خانواده بارب ماهیان  مناسب نیستد.

نر-ماده-رزی-بارب
نر-ماده-رزی-بارب

غذای مناسب این ماهی

زری بارب هم مثل اکثر باربها همه چیز خوار میباشند. اینکه هر مورد تازه ای را نوک میزنند یک امتهان برای فهمیدن میباشد. نوک میزند ببیند این غذاست یا میتواند غذا باشد. دشمن است یا موجودی که در این اکواریوم با هم زندگی میکنند.

بهترین نوع غذا زنده یا منجمد شده ان است. این نوع از غذاها نیازهای اصلی ماهی را تامین میکنند. خوراک دست ساز پایه گوشتخواران برای این ماهی توصیه میشود.

از غذا های خشک شرکتی هم به راحتی میتوانید استفاده کنید. از کاهو یا کرو سبز و خیار هم میتوانید استفاده کنید.

کرم خونی – کرم میله ای و کرم مگس سرباز- کرم خاکی و ارتیمیا به همراه حشرات کوچک غذاهای مطلوب این ماهی هستند.

این ماهی مثل طبیعت عمل میکند. غذا هر چقدر که باشد یکسره میخورد تا تمام کند. به اندازی غذا داخل مخزن بریزید که در ۲ دقیقه تمام شود. روزی ۲ بار هم تغذیه مناسب میباشد.

بیماری  ونتیجه گیری

رزی بارب از ماهیان مقاومی میباشد که با رعایت  موارد گفته شده به راحتی میتوانید از انها مراقبت کنید.

سیفون دوره ای ۱/۵ در هر ۱۰ روز با اب دپو شده را انجام دهید. فیلتر را با اب سیفون شده تانک تمیز کنید.غذای زیاد استفاده نکنید تا ماهی نفخ شکم نداشته باشد. تنوع غذایی را رعایت کنید.

شایع ترین بیماری سفیدک میباشد. این بیماری در اثر ورود ماهی بیمار یا اب سیفون نشده کثیف ماهی شما را درگیر خواهد کرد.

از ماهیهای باله بلند در اکواریوم رزی بارب برای هم خانه شدن استفاده نکنید.

دمای اب را ثابت نگهدارید و اگر امکان استفاده از گیاه را دارید درنگ نکنید.

امیدوارم مطالب گفته شده ومطلوب و راهنمای خوبی برایتان باشد.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۲ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.