اکواریوم-گیاهی

هرس گیاه اکواریومی لازم میباشد؟(کوتاه کردن گیاهان اکواریومی و علت ان)

هرس گیاه اکواریومی چرا؟ کوتاه کردن گیاه اکواریومی لازم میباشد؟ روش انجام ان؟ابزار لازم برای این کار ؟

ایا شما گیاه اکواریومی دارید؟و اگر بله در این اکواریوم ماهی هم هست؟برای سالم ماندن اکوسیستم بسته ای به نام اکواریوم باید کارهایی انجام دهید.اکواریوم گیاهی هم شامل این مورد میشود.اگر مایل هستید در این مورد اگاهیتان را بالا ببرید پیشنهاد میکنم مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید.

اکواریوم-گیاهی-اصلی
اکواریوم گیاهی

هرس گیاه اکواریومی و دلیل ان؟

اگر گیاه اکواریومی زنده در مخزن ماهی خود دارید باید به این نتیجه همگانی رسیده باشید هرس گیاه اکواریومی از واجبات میباشد. همه گیاهان فرقی نمیکند ابزی یا خشکزی رشد میکنند. خوب این رشد کردن و شادابی تا کی ادامه خواهد داشت.

در محیط طبیعی گیاهان با تکیه بر عوامل محیطی و مواد مغزی دریافتی و الزامات مختلفی رشد میکنند.

خزان پاییزی نباشدشکوفایی بهاری اصلا به چشم نخواهد امد. اگر علفهای مراتع توسط چرنده گان خورده نشوند علف تا چه وقتی لازم میداند اندام تازه تولید کند. برگ و میوه گیاهان استوایی خورده نشوند پس دلیلی برای تازه کردنشان وجود نخواهد داشت.

در مورد گیاهان ابزی هم همه موارد گفته شده وجود دارند.  در محیطهای ابی برای تولیدات گیاهی هم مصرف کننده هایی هست. موجودات ریز و سخت پوستان به همراه ماهیان ساکن هر کدام به نحوی از وجود گیاه بهره خواهند برد. این بهره مندی دو طرفه میباشد.

اما درمحیط اکواریوم گیاه ما کمبودهایی خواهد داشت. کمبود مواد مغذی – شرایط محیطی و مصرف کننده تولیدات  گیاه از ان جمله میباشند.

در این بین صاحب اکواریوم باید نقشهای متعددی را بازی کند تا بتواند این مخزن مصنوعی را به همان خوبی که دوست دارد داشته باشد.

گیاه اکواریومی رشد میکند . شما با جدا کردن عوال محیط طبیعی این رشد را دچار اشکال کرده اید.

موارد زیر را از دست ندهید

گیاه اکواریومی در شن معمولی بستر؟

۱۲ گیاه اکواریومی در شن معمولی مخزن خود بکارید

پس یکی دیگر از کارهای شما مصرف کردن تولیدات گیاه میباشد. این کار را میتوانید با وارد کردن موجودات مصرف کننده دیگر به اکواریوم انجام دهید. این موجودات اکثرا بعد از ورود وتغذیه تولید مثل میکنند. چون مخزن ما تکه کوچکی از طبیعت میباشد این کار موجود زنده مانند حلزون بعد از مدتی خود یک مشکل میشود.

پس در این بین بهترین راه هرس گیاه اکواریومی میباشد.اما این کار را باید به درستی انجام دهید. روش هرس گیاهان با شناخت انها به دست میاید.

میپردازیم به الزاماتی که برای هر گیاه باید در نظر داشته باشید و روش انجام کار.

هرس گیاهان اکواریومی ساقه دار

بیشتر گیاهان ابزی توانایی زیادی برای رشد مجدد ساقه ها و برگهای خود دارند.پس نگرانی کمتری در مورد اشتباهی کوتاه کردن به خودتان راه دهید. در اصل این گیاهان با کوتاه شدن ساقه خود  ساقه های بیشتری تولید میکنند. ساقه کوتاه شده هم ضخیمتر میشود.

پس با کوتاه کردن ساقه این نوع  از گیاه بوته ما پر پشت تر و دارای ساقه های بیشتری میشود.

شما با برش درست میتوانید روند و جهت رشد این گیاهان را مشخص کنید. وقتی برای اولین با ساقه ای را هرس میکنید بیشتر از نصف ان  به روی ریشه اصلی باقی بماند. با این کار گیاه را وادار به تولید ساقه های تازه منشعب از ان کنید . با اصلاح انها بوته شما متراکمتر میشود.

شما میتوانید ساقه های قطع شده را در بستر قرار دهید تا گیاه تازه ای داشته باشید. قدری رشد و تکثیر این گیاهان بالا میباشد. پس توصیه میشود تعداد کمی از انها در اکواریوم خود بکارید. در غیر این صورت دردسری به نام تراکم گیاه خواهید داشت.

هرس گیاهان سنگی(استلون دار)

گیاه اکواریومی والیسرنیا
هرس والرسیا

این نوع از گیاهان بوسیله شاخه های پهن شده خود روی سنگها که شاخه های رونده نیز نامیده میشوند  رشد میکنند.

از این با صطلاح استلون ریشه و برگهای بیشتری به وجود می ایند. با بریدن این استلون از پایه مادری شما گیاه جدیدی خواهید داشت.

باید برگهای این نوع از گیاهان را کوتاه کنید. با متراکم شدن بوته و پدیدار شدن ضخامت بیشتر گیاه میتوانید زنجیره اتصال  را قطع کرده  و گیاه خود را کوچکتر کنید.

گیاههایی مانند هلانتیومتنلوم یا والیسنریا از ان جمله میباشند.

گیاهان ریزومی (ساقه های زیر خاک)

گیاه اکواریومی بوسفلاندر
هرس بوسفلاندر

گیاهانی  هم هستند که ساقه هایشان زیر بستر قرار دارند و یک ساقه مادر وجود خواهد داشت. ما با این ساقه اصلی کاری نخواهیم داشت. برای هرس این گونه از گیاهان اکواریومی باید ساقه زیر شن را برش بزنیم. باید حریمی مشخص برای ساقه اصلی در نظر گرفت تا به ان اسیبی نرسد.

شاخه های زیر بستر با خزیدن افقی و بیرون امدن از پوشش  ان شروع به جوانه زدن و رشد میکنند. شما باید انها را مدیریت کنید.

گیاه اکواریومی سرخس جاوا – بوسفلاندرا و انوبیاس از نمونه های این گیاهان میباشند.

گیاهان روزت

گیاه اکواریومی اکیندوروس
هرس گیاه اکیندوراس

گیاهانی با برگهای بزرگ وچسبیده به ساقه اصلی به صورت دایره ای  که معمولا تنه اصلی به علت نحوه اتصال برگ به ان بسیار ضخیم میباشد.

نمونه این گیاه اکینودروس میباشد. این نوع از گیاهان هم دارای ریزوم میباشند.ریزوم انها به سطح بستر بسیار نزدیک میباشد که همین امر کار نگهداری و هرس گیاه اکواریومی ما را مشگل میکند.

در موقع هرس یا جابه جایی باید مواظب این ریزومها باشید که بسیار حساس هم میباشند.

هر وقت مشاهده کردید برگهای این نوع از گیاهان  خراب شدند یا الوده به جلبک هستند با قیچی  مخصوص گیاه کوتاه کنید.

پس این نوع از گیاهان هم باید برگهایشان را هرس نمود. ساقه ای که برگهایش اصلاح میشوند برگ جدید تولید نمیکند اما ریزومهای بالا امده این کار را انجام میدهند. با ریزومهای جوان کاری نداشته باشید تا رشد کنند.

با رشد ریزمهای جوان و بالا امدن انها شما میتوانید با برشی تمیز انها را از هم جدا کرده و دوباره کشت کنید.

گیاهان گلدانی

این نوع از گیاهان معمولا نگهداری اسانی دارند . سرعت رشدشان هم زیاد نیست و به راحتی میتوان این گیاه را کوتاه کرد.

هر زمان دیدید برگها متراکم شده اند یا رنگشان مطلوب نیست و یا ناسالم هستند زمان هرس میباشد.

برگها را نباید کوتاه کنید این کاراسیب پذیری گیاه را بالا میبرد. باید این برگها را از پایه و جایی که به ریشه متصل شده است کوتاه کنید.

نمونه این گیاهان هم علف مویی یا شمشیری امازون میباشد.

گیاهان غده ای و پیاز دار

گیاه اکواریومی نیلوفر-ابی
هرس نیلوفر ابی

این گیاهان دارای ساقه های ضخیم و گرد میباشند که توسط پوسته ای خشن محافظت میشوند.

پیازها معمولا زیر بستر قرار دارند شما نباید پیازها و غده های این گیاهان را دستکاری کنید . این کار هرس گیاه اکواریومی نیست با این کار گیاه ازبین خواهد رفت.

شما میتوانید برگها و ریشه های این گیاه را با قیچی اصلاح کنید. با قطع برگها شما برگ جدیدی  در این محل نخواهید داشت . برگهای تازه از شاخه های منشعب غده خواهند رویید. سعی کنید شرایط محیطی رشد لازم را در اکواریوم داشته باشید. با این کار برگهای تازه به خوبی رشد کرده و گیاه شما پابرجا خواهد ماند.

نمونه این گیاهان لوتوس ببری یا نیلوفر میباشند.

خزه های اکواریومی

خزه-برای اکواریوم
خزه اکواریومی هرس میخواد

خزه ها در محیطهای اکواریومی مناسب رشد اهسته ای دارند. اگر نیترات موجود در مخزن بالا برود رشد انها سریع میشود.

به خاطر نرمی بافت تشکیل دهنده نگهداری از انها اسان میباشد. خزه ها قدرت بالایی در امر تکثیر دارند. شما باید قسمتهای جدا کرده خود از بدنه اصلی را از مخزن خارج کنید.

اگر این کار را انجام ندهید قسمت جدا شده در محلی دیگر مستقر شده و دوباره رشد خواهد کرد.

اب اکواریوم را بعد از هرس کردن خزه خوب بررسی کنید تا این مشکل را نداشته باشید.

چمنهای اکواریومی

گیاه اکواریومی گلوسستیگما
گیاه اکواریومی

این مورد از گیاهان اکواریومی معمولا به صورت صاف و یک دست در کف اکواریوم رشد میکنند. در صورت کشت در مخزن انها بسیار نزدیک هم بوده و مانند فرش به نظر خواهند رسید.

شما میتوانید با حذف کردن کامل از ریشه تراکم انها را کمتر کنید. با قیچی سر شاخه ها را کوتاه کنید تا زیاد بلند نشوند.  در این مورد هم دقت کنید اضافات هرس گیاه اکواریومی تان را از مخزن خارج کنید .

نمونه این گیاه هم گلوسوستیگما میباشد.

اصلاح گیاه اکواریومی و ابزار ان؟

داشتن قیچی و تیغ تیز برای هرس گیاه اکواریومی از الزامات میباشد. وجود پنس مخصوص این کار هم بسیار کمک کننده خواهد بود.

با کمی جست و جو شما میتوانید این موارد را تهیه کنید. اگر برای گیاه ارزشمند خود نگران هستید باید این ابزارها را تهیه کنید.  کارهای لازم را در زمان مناسب و برنامه ریزی مشخص انجام دهید.

نتیجه گیری

با هرس گیاه اکواریومی ان  را برای رشد تحریک کنید. به احتمال زیاد بعد از مدتی ناخود اگاه خواهید دید کار تکثیر انها را هم یاد گرفته اید.

اگر اصول کار را رعایت کنید دیگر نمی خواهد نگرانی خاصی داشته باشید. اگر کار اصلاح گیاهتان را انجام ندهید دو مورد اساسی خواهید داشت.

مورد اول بالا رفتن تراکم گیاهی داخل مخزن میباشد. درحدی که دیگر به لحاظ دیداری دلیل خوبی برای لذت بردن از مخزن خود نخواهید یافت زیادی شلوغ میشود.

مورد بعدی کمبود مواد مغذی  وخصوصا در بستر میباشد. این مورد در اکثر مواقع دلیل اصلی مرگ گیاه هم میباشد. باید بستر تازه ای برای مخزن خود مهیا کنید یا از کود مایع بیشتری استفاده نمایید.

امیدوارم مفید بوده و مشکل گشا باشد.

ممنونم از دوستان همراه

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۴ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.