ماهی اسکار و نکته های اصلی برای نگهداری+(فیلم)

اسکار
اصول نگهداری از ماهی اسکار

ماهی اسکار اهل کجاست؟ چه کسی به دنیا معرفیش کرد؟

اکواریوم ماهی اسکار  چقدری باشه خوبه؟چی میخوره؟

عمر ماهی اسکارچند ساله؟رشد کردن و سن بلوغ ان چقدر هست؟

نر و مادش رو چطوری تشخیص میدهند؟تو اکواریوم تکثیر میشود؟

چند تا تخم میگذارد؟شرایط تخم گذاریش؟

ماهی مناسب برای نگهداری تو اکواریوم با  اسکار کدوم ماهیها هستند؟

ماهی مخملی
ماهی مخملی و شرایط مناسب برای زندگی ان

قسمت اول از فیلم ماهی اسکار

ماهی اسکار اهل کجاست؟

ماهی اسکار بومی کشورهای برزیل . کلمبیا.گویان.گویان فرانسه.سورینام.پرو و ونزوئلا میباشد.

این ماهی ساکن رودخانه های اویاپوک.یوکایلا وسولیموس در امتداد سیستمهای رودخانه امازون و ایکا میباشد.

در کل در سیستمهای رودخانه ای قسمتهای شمالی امریکای جنوبی پخش شده است.

محدوده پراکنش
محدوده پراکنش طبیعی ماهی اسکار

معرف ماهی اسکار به دنیا

این ماهی برای اولین بار توسط  لوئیس اگاسیز  زیستشناس فرانسوی متولد سوئیس  در سال ۱۸۳۱ میلادی شناسایی شد. این دکتر فرانسوی اولین کسی بود که خصوصیات این ماهی را توصیف کرد.

 طبیعت
ماهی اسکار و زندگی ان در طبیعت

شرایط زیستی در طبیعت اسکار

این ماهی از خانواده بزرگ سیچلایدها و گوشتخوار هست. با دهانی که شامل دندانهای فکی نگه دارنده و گلویی خورد کننده هست.

طبیعت محل زندگی ماهی اسکار همراه با ابی گرم و اسیدی با دمای بالای ۲۵ درجه همراه میباشد.با وجود پوشش گیاهی متراکم در کناره ها و داخل اب با ارتفاع مناسب و همینطور ماهیان طعمه در اطراف این ماهی شکارچی با هوشی میباشد.

ماهی اسکار به خاطر رنگ بدنی شاخص و شنا در ابهای کم نور جریان دار کمی قوی شروع به شکار میکند.در این جریانهای ابی به خاطر شدت حرکت اب پوشش گیاهی زیاد نمیباشد. ماهی با قرار دادن خود در مسیر این حرکت اب و تکیه براستتار رنگ بدنی و نور ملایم هر نوع جاندار کوچک که در اب باشد را شکار میکند.

روش شکار

با باز کردن ناگهانی دهان و ایجاد مکش شکار خود را گرفته با دندانهای گلویی خود تکه کرده میخورد. بعد از شکار از مسیر جریان ابی خارج شده و معمولا پشت سنگهای داخل اب استراحت میکند.این ماهی در سن جوانی چیزی نزدیک به ۳ سانت در ماه رشد میکند.این رشد نیازمند غذای زیادی میباشد.

غذای مناسب
غذای مناسب برای ماهی اسکار

برای رسیدن به این رشد گرسنگی را تحمل نمیکند.هر چه در دهان جا بگیرد خورده میشود.این ماهی سن رشد مشخصی ندارد.هر چقد بتواند میخورد و بزرگتر میشود. اندازه معمول ان ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر میباشداما تا ۵۰ سانتی متر هم رکورد بزرگ شدن دارد.

در طبیعت بیشتر از ۳ تا ۵ سال نمیتواند زنده بماند . در سن ۱۶ ماهگی تا ۲ ساله گی به سن بلوغ میرسند.ماهی اسکاریا مخملی قدرت عوض کردن رنگ بدن خود را در شرایط مختلف دارد.رنگ اسکارهای جوان روشن تر میباشد.بومیان محلی (امریکای جنوبی)از این ماهی به عنوان غذا هم استفاده میکنند.

ماهی اسکار قدرت شنوایی بالایی دارد. این ماهی پرش کننده هم میباشد.در طبیعت هر جایی که گیر کرده و بترسد پرشهای بلندی میکند تا از خطر دور شود.

بیشتر بدانید

چوب اکواریوم

سنگ و شن(دکور اکواریوم)

قسمت دوم از فیلم معرفی ماهی اسکار

اکواریوم مناسب ماهی اسکار

ماهی اسکار هر چند معمولا در موقع خرید کوچک هست اما سریع رشد میکند. برای این ماهی بزرگ حداقل اکواریومی به ارتفاع دو نیم برابر ماهی بالغ و عرضی یکونیم برابر ماهی کاملا رشد کرده نیاز خواهیم داشت.ماهی پرش کننده میباشد پس در پوش اکواریوم هم اجباری خواهد بود.

شن کف اکواریوم باید بسیار نرم انتخاب شود.اگر شنی به اندازه دهان ماهی داشته باشید امکان دارد ماهی به شیشه ضربه بزند.از سنگ بزرگ  استفاده کنید.این سنگ بهتر است به اندازه نصف بدن ماهی بالغ باشد.ماهی سنگهای کوچکتر را جابه جا خواهد کرد.حتما یک سنگ صاف سکومانند هم داشته باشید.

از چوب هم در صورت امکان استفاده کنید.چوب اب را اسیدی میکند.اب اسیدی برای ماهی اسکار مفید میباشد.

در مورد رنگ و منظره پشت اکواریوم رنگ تیره استفاده کنید. عکسی مثل گیاهان داخل اب یا شاخ و برگ درختان افتاده در اب.

چطور اکواریمی
چطور اکواریمی برای اسکار خوبه؟

و امابرای یک جفت

اکواریوم برای نگهداری یک جفت اسکار بالغ حداقل ۱۵۰ لیتر باید گنجایش اب داشته باشد.اسکار کوچک هم بزرگ خواهد شد.پس در همان اول کار اکواریوم خود را با ظرفیت مناسب انتخاب کنید.

نور کمی بیشتر از ملایم انتخاب کنید.این نور به بهتر دیده شدن ماهی کمک خواهد کرد.

بخاری اکواریوم خوب و دقیق بخرید.سعی کنید از بخاری شیشه ای نگیرد.بخاری با محفظه المنت استیل برای ماهی اسکار بهترین میباشد.

این ماهی پر خور با تولید پسماند و مدفوع زیاد نیازمند سیستم فیلتراسیون قوی هست.شما باید از گپ فیلتر.فیلتر سطلی یا سامپ استفاده کنید.

اکواریوم ماهی اسکار
مواردی که برای اب اکواریوم ماهی اسکار باید رعایت کرد

اب اکواریوم ماهی اسکار

ماهی اسکار دوست دار اب گرم میباشد.این ماهی در دمای زیر۲۰ درجه میل به غذای کمی داشته و ضعیف و بیمار خواهد شد.در دمای ۱۲ درجه سانتی گراد میمیرد.

دمای مناسب برای نگهداری ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد بسیار عالی میباشد.

اب تانک نگهداری باید اسیدی باشد.اب قلیایی باعث به هم خوردن سیستم دفاعی بدن ماهی و مرگ ان میشود.ph بین ۶ تا ۸ برای این ماهی مناسب میباشد.

اسکار توان تحمل سختیهای مختلف اب را دارد.سختی اب ۱۲-۱۵ درجه المانی برای این ماهی خوب هست.

بیشتر بدانید

انواع غذای زنده برای ماهیان اکواریومی

اصول تغذیه در ماهیان زینتی

ماهی اسکار غذاش چیه؟

ماهی اسکار ماهی گوشتخواری هست که هرموردی را اول غذا حساب میکند.هر چه میخواهد باشد داخل اب حرکت کرده در دهانش جا بگیرد بلعیده و در گلوی خود خورد میکند تا بخورد.

از حشرات خشکی تا خزنده گان و پرندگان کوچک تا میگو .خرچنگ .ماهیان کوچک  ضعیف وسخت پوستان تغذیه خواهد کرد.

شما میتوانید از انواع غذاهای شرکتی استفاده کنید.تنوع غذایی هم داشته باشید.از غذای دست ساز مخصوص گوشتخواران استفاده کنید.

غذای زنده مثل انواع کرمها(خاکی- سفید-میلهای-مگس سرباز) و حشرات دیگری مثل جیرجیرک

ماهی طعمه و مواردی از این دست .

اسکار تایگر
گله اسکار تایگر

تکثیر و تولید مثل ماهی اسکار( مخملی)

ماهی اسکار به عنوان “مونومورفیک” شناخته می شود، به این معنی که آنها از نظر ظاهر کاملاً یکسان هستند.

برای تکثیر این ماهی شما دو راه کار خواهید داشت.یا باید جفت مولد خریداری کنید یا خودتان صبور باشید و جفت خودتان را از میان گله هدف به دست بیاورید.

در مورد راه کار اول اعتماد و شناخت شما از فروشنده حرف اول را میزند.

در مورد راه کار دوم داشتن گله ای مناسب که از کوچکی با هم بزرگ شده اند و جفت شدن ماهیها در گله میباشد.

تشخیص جنسیت ماهی اسکار

تشخیص جنسیت تا زمانی که جفت نخورده باشند بسیار دشوار میباشد.مواردی که در این جا ذکر میکنم در مورد جفتی هست که در کنار هم هستند.

ماهیان جفت شده معمولا نر کمی بزرگتر از ماده با پیشانی بزرگتر و لبهای کلفت مشخص تر میباشد.

الت تناسلی نر زوکی شکل و ماده لبه گرد میباشد که در زمان تخم گذاری کاملا دیده میشوند.

 نر و ماده ماهی
تشخیص نر و ماده ماهی اسکار

محل تخم ریزی

اول اینکه تانک تخم ریزی با اب تمیزو سبک اسیدی با دمای ثابت باید باشد.داخل تانک از جریان ملایم اب استفاده میشود.اکسیژن رسانی باید خوب باشد.رفت و امد اطراف تانک بسیار کم و جفت خوب تغذیه شده باشند.

محل تخم ریزی روی سطحی صاف مثل سکو انجام میشود. تخمهای اسکار چسبنده بوده و به بستر سنگی میچسبند.

داخل تانک شن نخواهیم داشت.بعد از تخم ریزی معمولا تخمها به تانک هچر منتقل میشوند.در تانک هچر مراقبت از تخمها راحتر میباشد.اما باید مواظب باشید.ماهی اسکار باهوش و حساس میباشد. شاید برداشتن تخمها موجب قهر کردن ماهی با شما یا بین جفت شود.همین اخلاق باعث شده کار تکثیر این ماهی بسیار سخت باشد.

تعداد تخمهای ماهی اسکار

این ماهی در هر بار تخم ریزی ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تخم خواهد گذاشت.اگرجفت ماهی خود را خوب نگهداری کنید تا ۱۰ سال این تخم ریزی را ادامه میدهند.

اگر تخمها برداشته شودند به فاصله ۱۵ روز دوباره تخم ریزی انجام میشود.این توالی معمولا سه با هست.

بعد از استراحت یک تا دو ماه جفت بار دیگر هم اماده تخم ریزی خواهد بود.

کدام ماهیها
کدام ماهیها با اسکار میمانند؟

هم خانه برای اسکار

این ماهی قلمرو طلب بوده و برای خود حریم اختصاصی درست میکند.بهترین کار بزرگ کردن این ماهی از دوران کوچکی ان با ماهیان هم رده میباشد.

شما باید اسکار را به صورت جفتی نگه داری کنید.منظور از جفتی ( دو تایی-چهارتایی یا بیشتر)میباشد .معمولا ماهی اسکار سه تا در یک تانک نگهداری سختی خواهد داشت. شما در این تانگ میتوانید از ماهی گوره خری – جک دمپس بی – گرین ترور و مواردی از این دست داشته باشید.

هر ماهی که توان مقابله با اسکار را نداشته باشد خورده میشد.از کت فیشهای بزرگ جسه استفاده کنید.از پرتهای رنگی هم میشه باهاش نگه داشت.

در کل اگر از اول اسکار داخل اکواریوم داشته باشین کارتون راحت تر خواهد بود.یعنی تانک اختصاصی اسکار درست کنید.

به پهلو خوابیدن ماهی اسکار(علت خوابیدن در کف اکواریوم ماهی اسکار)

گاهی وقتها دیده میشود که ماهی اسکار داخل اکواریوم خود به پهلو می خوابد. علت انجام این کار توسط اسکار در زمانهای مختلف متفاوت خواهد بود.

وقتی برای اولین بار ماهی اسکار را به اکواریومی جدید معرفی میکنید دیدن به پهلو خوابیدن ماهی زیاد بعید نیست. محیط تازه با اب تازه و شاید هم اکواریومی جدید در این اکواریومها ماهی را میترساند. هنوز ماهی شما نمیداند میهمان هست یا قراره صاحب خانه باشد. ایا خانه جدید شرایط مطلوب زندگی را برایش دارد. در همچنین مواردی باید صبور باشید و زمان بیشتری برای هماهنگی ماهی اسکار با تانک جدید صرف کنید.

اکواریوم شما خیلی وقت هست که ماهی دار شده و اسکارهایتان داخل ان هستند. به یکباره شاهد گوشه گیری فردی از گروه چند تایی ماهیان اسکار خود شدید. علت این کار را میتوان ناتوانی در حفظ برتری و قلمرو و اعلام تسلیم ماهی اسکار در مقابل هم خانه ای قویتردانست. اگر ماهیان شما بالغ بودند به احتمال زیاد باید ماهی گوشه گیر را در صورت مداومت این رفتار تا بیش از ۷ روز از اکواریوم خود خارج کنید.

ماهی اسکار در زمان استرس و ترس زیاد لحظه ای (شوک) تغییر رنگ داده گوشه گیر شده و کفخوابی میکند. گاها از اکواریوم هم بیرون خواهد پرید. پس در زمان نزدیک شدن به اکواریوم شرایطی را به وجود بیاورید تا ماهی به خوبی شما را ببیند. جایگاه اکواریوم باید طوری باشد که ماهی یک دفعه شما را مقابل اکواریوم نبیند.

به پهلو خوابیدن ماهی اسکار در بین جفتهای مولد هم دیده میشود. دعوا بر سر نگهداری تخمها یا لاروها علت این رفتار میتواند باشد.

در بعضی مواقع هم این ماهی باهوش قهر میکند. در کف اکواریوم میخوابد و برای غذا خوردن زیاد علاقه نشان نمیدهد. برای ۲ روز از غذا دادن دست بکشید. برای تشویق کردن و اشتی برای ماهی رشوه در نظر بگیرید. غذای زنده بهترین توصیه برای اشتی میباشد.

نتیجه گیری و تجربه عملی

اسکار یا مخملی ماهی زیبایی هست که کثیف کاری زیادی دارد.شما میتونید برای سیستم فیلتراسیون تانکتون از فیلتر گپ استفاده کنید. راحت میشه تمیزش کرد. اما باید همیشه مراقب باشید تا درست کار کند.

اکواریوم را فقط برای اسکار تجهیز کنید . حتما به تعداد زوج از ماهی بخرید. یعنی دو تا یا چهار تا که اگر این کارها رو نکنید بعدا دردسر خواهید داشت.

غذا

زیاد از دل استفاده نکنید.معمولا چون دهن ماهی بزرگ هست و دوستان تنبلی میکنند دل رو چربی گیری کنند بعد مدتی ماهی مریض میشود.

از نخود فرنگی پخته شده هم هفته ای یک بار استفاده کنید.یادتون باشه پخته شده حتما تا نفخ شکم نداشته باشد.

از خمیر نان به هیچ وجه برای خوراک استفاده نکنید.

اکواریوم

در پوش اکواریوم فراموش نشود.با یک استرس که معمولا شبها پیش میاد ماهی از اکواریوم بیرون خواهد پرید.

سیفون ۲۰ درصد هفتگی یا ده روزه داشته باشید تا اسکارتون مریض نشود.دما رو ثابت بگیرید بین ۲۷ تا ۲۹ درجه سانتی گراد.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۲ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.