خزه جاوا

سرخس جاوا-شناخت-نگهداری-تکثیرو …

سرخس جاوا یکی از گونه های گیاهان اب شیرین میباشد. این گونه به عنوان یک گیاه برای کاشت در قسمت میانه تانک استفاده میشود. گیاهی سبز شامل ۶۰ زیر گونه میباشد.

سرخس جاوا یا گیاه چرمی حدودا ۴۰ سانتی متر رشد میکند. گیاهی اسان برای کاشت و نگهداری و به لحاظ قیمت ارزان میباشد.

برای داشتن اطلاعات نگهداری –کاشت و تکثیر به ادامه مقاله توجه فرمایید.

سرخس سوزنی
سرخس برگ سوزنی

بررسی سرخس جاوا

سرخس جاوا بومی اسیای جنوب شرقی میباشد. در جنگلها جایی که روی صخره ها و کنار ابشارها رشد کرده و در بیشتر مواقع داخل اب میباشد.

یک گیاه سبز و برگدار که شامل دو جزء اصلی میباشد- ریزوم و برگ. ریزومها گروهی از ساقه های قهوه ای نازک میباشد که با چسباندن خود به محیط اطراف(چوب یا سنگ) به عنوان ساقه برای سرخس عمل میکنند.

جذبه اصلی این گیاه برگهای سبز رنگ ان میباشد که در اشکال مختلفی وجود دارند. برگهای بلند و باریک میباشند که با ضخیم شدن سبب پر پشت دیده شدن گیاه میشوند.

سرخس جاوا رشد کندی دارد. کمی بیشتر از ۲ سانت در ماه رشد داشته و در نهایت شما گیاهی با ارتفاع ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر خواهید داشت. در زمانی که روی  برگهای این گیاه برجستگیهایی قهوه ای تیره رنگ دیده شدند این گیاه به اصطلاح بالغ شده است.

برخی از گونه های این سرخس که کمتر دیده میشوند عبارتند از

جاوا برگ باریک – این گونه دارای برگهای باریکی هست که معمولا در محلهایی با زاویه و شیب زیاد رشد میکنند. تا ۳۰ سانتی متر رشد میکند.

سرخس ویندلو – کوچکتراز نوع معمولی این خانواده که ۲۰ سانتی متر رشد میکند.

برگ سوزنی – برگهای این گونه مثل اسمی که دارد بسیار ریز هستند. بسیار کم یاب بوده و تنها ۱۵ سانتی متر رشد میکند.

سرخس ترایدنت – این گونه سریع رشد میکند و خیلی هم کم یاب میباشد. برگهای پردار منحصر به فردی دارد.

جاوا
سرخس جاوا ویندلو

سرخس جاوا در اکواریوم

سرخس های جاوا برای زنده ماندن نیازمند دی اکسید کربن هستند که این مورد را ما در اکواریوم داریم. این گیاه به نور کمی برای رشد و زنده ماندن نیاز دارد. قضیه نور هم برای ما خوب میباشد. چون نور ما هم در اکواریوم کم میباشد. خزه میباشد روی سنگ و چوب به اصطلاح لم داده میچسبد. خوبه این هم مورد نداشتن بستر تجاری را برای ما اسان میکند.

این خزه در مخزن ماهیان سیچلاید ها – تتراها – حلزونها و میگوهای اب شیرین  به راحتی دکور تانکتان را عوض میکند.

سرخسی که با اکثر گیاهان اب شیرین سازگاری دارد. پس افزودن گیاه داخل مخزن برای شما کار راحتی خواهد بود.

الزامات و مزایای داشتن سرخس جاوا در اکواریوم

مراقبت از سرخس جاوا بسیار راحت میباشد برای اینکه زیاد پر توقع نبوده و با کمترینها سازگار میباشند. در حیاط وحش انها در قسمتهایی که سایه دار باشد دیده میشوند. سایه دار بسیار مرطوب که بیانگر نور کم هم میباشد.

این گیاه نیازی به بستر های رایج اکواریومی هم ندارد. اگر خواهان اکواریومی بدون بافت بستری هستید این مورد از بهترینها میباشد. این خاصیت گیاه یکی از مزیتهای  بسیار خوب میباشد. میتوان روی سنگ یا چوبهای اکواریوم مهارش نمود.

خواسته های گیاه در مخزن

سرخس جاوا یک گیاه جنگلی میباشد. در جنگلهای متراکم نور مستقیم وجود ندارد. پس این گیاه همیشه در سایه و نور کم زندگی میکند.

در جنگلهای استوایی که بارش باران زیادی هم داریم اب در کف این زیستگاهها گرم و اسیدی میباشد.

دقت کنید مخزن ما هم باید همین شرایط را برای گیاه فراهم کند.

حداقل لیتراژ اب در مخزن برای داشتن این گیاه ۴۰ لیتر میباشد. دمای اب هم ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتی گراد محدوده قابل زندگی گیاه هست. خاک بستر لازم ندارد و اینکه میتوان روی سنگهای بزرگ یا تکه چوب مهارش کرد.

اسیدیته قابل تحمل محدوده ۶.۰تا۷.۵ میباشد. همه این موارد داخل اب شیرن باید منظور شود. سختی هم محدوده ۳ تا ۸ المانی خوب است.

شما در این اکواریوم به ۶ ساعت نور غیر مستقیم در روز نیاز دارید. قابلت داشتن در مخازنی با انواع سیستم فیلتراسیون را به شما میدهد.

این گیاه توان زنده ماندن در اب با دمای پایینتر را دارد اما دمای اب مطلوب ۲۵ درجه میباشد.

اکواریوم-مناسب-خزه-جاوا
اکواریوم-مناسب-خزه-جاوا

روش کاشت سرخس

سرخس جاوا را بعد از خرید و قبل از انتقال به اکواریوم اصلی باید تمیز و اماده کنید. هر گونه افات و مواد شیمیای موجود روی گیاه را رفع و قسمتهای مرده را جدا کنید. به اصطلاح اول قرنطینه کنید.

برای انجام این کار

اول-برگهای مرده و پلاسیده را جدا کنید.

دوم-وایتکس تهیه کرده به مقدار لازم اب اماده کنید(ابی که گیاه داخل ان کاملا غوطه ور شود)برای ۱۰ لیتر اب ۰.۵ لیتر وایتکس افزوده گیاه را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه داخل محلول قرار دهید.

سوم- بعد از انجام حمام وایتکس این بار گیاه را با اب تمیز ابکش کنید تا ماده سفید کننده ان از بین برود.

چهارم- گیاه تمیز شده سه تا چهار هفته باید در مخزن قرنطینه بدون ماهی و سایر موجودات زنده نگهداری شود. بعد از ان با خیال راحت به اکواریوم اصلی منتقل شود.

بعد از اماده شدن کافیست جای مد نظر خود را معلوم کرده گیاه را روی سنگ یا چوب مهار کنید. سعی کنید. جایی را انتخاب کنید که بعد از انجام کارهای لازم گیاه خودش هم بتواند جایگاهش را محکم کند.

ساده تر هم میتوانید عمل کنید. گیاه را داخل اکواریوم رها کنید. خودش در محل مناسبی که پیدا کند مستقر خواهد شد.

دقت کنید ریزومهای گیاه را زیر شن قرار ندهید. با این کار گیاهتان ریزمهایش را از دست میدهد و پوسیده خواهد شد.

مراقبت از سرخس

سرخس جاوا گیاه سرسختی محسوب میشود. این ویژه گی باعث میشود تا نگهداری از ان در مخزن با شرایط ذکر شده اسان باشد. در حدی که عملا غیر قابل حذف  از تانک و مرگ میشود.

این گیاه بوسیله جذب موارد غذایی بوسیله برگها دیگر نیازی به کود اضافی ندارد. اما برای داشتن رشد سریع در زمان سیفونهای دوره ای خود میتوانید از کود مایع استفاده کنید.

گاز در اکسید کربن هم برای گیاه ما لازم نیست. از گازهای تولید شده ماهیان اکواریومی به خوبی بهره میبرد.

سرخس-جاوا-اماده-کشت
سرخس-جاوا-اماده-کشت

ببینید و عمل کنید تا گیاه شما مریض نشود

سرخس جاوا را هر چند وقت چک کنید. ریزومهایش هیچ وقت داخل شن نباشند. این مورد به پوسیده شدن انها ختم میشود.

لکه های سیاه یا قهوهای تیره  روی برگها نشانه بیماری نیستند. این ها نشانه ای از رشد جوانه های تازه از همان قسمت میباشند. اگر بعد از چند هفته جوانه جدیدی در این بخش از برگها نبود احتمالا نور شما زیادتر از حد لازم میباشد. نور مخزن را کم کنید تا گیاه ترمیم شود.

بعضی وقتها گیاه در اب له شده و از بین میرود یا به اصطلاح اب میرود. علائم ان میتوان به لکه های بزرگ قهوهای رنگ روی برگها نام برد. برگها با دست زدن شل شده و در اب پخش میشوند.

علت ان نور زیاد یا رشد جلبک زیاد در اکواریوم میباشد. برگهای اسیب دیده را جدا کنید. اب اکواریوم را از شر جلبکها رها کنید. نور را هم کمتر کنید. جلبکها رقیب گیاه در جذب مواد مغزی  هستند. برای تجدید قوا از کود مایع هم میتوانید استفاده کنید.

با هرس کردن به گیاه انگیزه رشد و تکاپو بدهید. در زمان هرس مواظب ریزومها باشید. برگهای خراب شده و پوسیده را جدا کنید.

 تکثیر سرخس

سرخس جاوا به راحتی تکثیر میشود. در اینجا دو روش گفته میشود.

قسمتی از ریزوم را از بخش جوان ان به همراه چند برگ جدا کرده در قسمت دیگری از مخزن قرار دهید.

یا اینکه صبر کنید گیاه بزرگ و بالغ شود و لکه های سیاه روی برگها جوانه بزنند. این جوانه ها را از برگ جدا کرده و در محلی دیگر کار کشت را انجام دهید.

اگر به کار تکثیر ماهیان اکواریومی علاقه مند هستید شاید این مورد برای بررسی بد نباشد

تکثیر و نگهداری ماهی گوپی در منزل به روش اکواپونیک(دوره اموزشی)

نتیجه گیری

سرخس جاوا  گیاهی با نیاز کم به نور و اینکه بستر خاصی لازم ندارد برای شروع کار راه اندازی اکواریوم گیاهی مناسبترین میباشد.

این گیاه به راحتی در اکواریوم ماهیان گوشتخوار زنده میماند. مثلا ریشه زیر شن یا خاک بستر ندارد که ماهی اسکار ان را خراب کند.

گیاهی نیست که بگم فقط برای تازه کارها میباشد. بسیار کاربردی و جان سخت هست که در اکواریوم کمک کننده خواهد بود.

سوا لات متداول

ایا این گیاه را میتوان در ماسه کاشت؟

برای کاشت ریشه ها باید داخل شن قرا داده شوند نه ریزومها. با پوشاندن ریزومها شما قدرت جذب مواد مغذی در اب را از گیاه خواهید گرفت و گیاه از بین خواهد رفت. بهترین گذینه مهار کردن گیاه روی سنگ و چوب میباشد.

سرخس جاوا جذب کننده امونیاک میباشد؟

با اینکه رشد کمی دارد اما امونیاک را از اب جذب میکند. نه تنها امونیاک را جذب میکند نیترات – نیتریت و دی اکسید کربن اب را هم همین طور جذب خواهد نمود.

بغیر از موارد ذکر شده منبع و محلی برای پروش باکتریهای مفید اکواریوم نیز میباشد. همین باکتریها هم به حفظ چرخه اب اکواریوم کمک میکنند.

ایا سرخس بدون نور زنده میماند؟چقدر؟

سرخس ما میتواند تا یک هفته بدون نور زنده بماند. گیاهی بسیار مقاوم میباشد.

توصیه میشود برای سرخس خودتان روزانه ۶ تا ۱۰ ساعت نور در اکواریوم داشته باشید.

۱.۵ تا ۲ وات نور معمولی برای هر ۳ لیتر اب کافی خواهد بود.

چرا گیاه من میمیرد؟

به دو دلیل عمده این اتفاق میافتد. نور زیاد و کمبود مواد مغذی اب اکواریوم. اولین کاری که باید بکنید چک نمودن ریزومها میباشد. با زیر شن رفتن انها گیاه عملا توان تغذیه را از دست داده و میمیرد.

مورد دوم داشتن نور زیاد میباشد . بعد از اطمینان مورد اول و درست بودن ان نور را کمتر کنید.

در پایان

با تشکر از همراهی دوستان امیدوارم به کارتون بیاد.

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.