گوره-خری

گام به گام-ماهی گوره خری را شناخته نگهداری کنید+فیلم

ماهی گوره خری کی وارد اکواریوم شد؟اهل کجاست؟چرا گوره خری اسم گرفته؟غذا ش چیه؟اکواریومش باید چطور باشه؟تکثیر میشه؟با کدوم ماهی ها میشه نگرش داشت؟و ….

سعی شده در مقاله ذیل به این پرسشها جواب داده بشه.

سیچلاید-گوره-خری-وحشی
گوره خری سفید

فیلم معرفی ماهی گوره خری

در این فیلم کوتاه ماهی گوره خری معرفی شده است.میتونید بعد از دیدن فیلم برای درک بهتر نوشته های ذیل این فیلم رو مطالعه بفرمایید.

کاشف و معرف ماهی گوره خری

این ماهی ابتدا در سال ۱۸۶۷ توسط البرت گنتر در زمان گرد اوری نمونه های جانوری در امریکای مرکزی کشف -نامگذاری و معرفی شد.

البرت-گونتر
البرت-گونتر

ماهی گوره خری از کشور السالوادور تا گواتمالادر ساحل اقیانوس ارام و همچنین از کشور هندوراس تا گواتمالادر سواحل اقیانوس اطلس و دریای کارائیب پراکنش طبیعی دارد .

ماهی گوره خری در گشور ایران به دلیل شباهت ان یه گوره خر افریقایی به این نام خوانده میشود.

اما نام اصلی ان سیچلاید متهم هست.در کشور انگلستان زادگاه کاشف ماهی افراد متهم لباسهای راه راه سفید و سیاه میپوشیدند. به همین علت چون این ماهی یاد ارو متهمان و لباس انها بود به این اسم خوانده شد.

محل زندگی ماهی سیچلاید گوره خری
محل زندگی ماهی سیچلاید گوره خری

گونه وحشی ماهی گوره خری

نوع وحشی این گونه دارای ۸ یا ۹ میله عمودی روی بدنه ای به رنگ ابی خاکستری دیده میشود.همراه با لکه ای تیره در قسمت مقعدی.جنس نر بیشتر خاکستری رنگ با نوارهای سیاه روشن در طول بدن هست.نرها از ماده ها بزرگتر با پره های شکمی-پشتی و مقعدی نوک تیزترهستند.با بالا رفتن سن نرها دارای هد چربی هم میشوند.

اما ماهی ماده بیشتر رنگ پریده هست.رنگ نوارهای بدن ماده غلیظتر هست.رنگ ملایم صورتی هم در ناحیه شکمی و روی باله پشتی دیده میشود.

بزرگترن سایزی که ماهی توان رسیدن به ان را دارد ۱۰ سانتی متر میباشد. طول کلی با باله ها ۱۲ سانتی متر و وزن بدن هم ۳۴-۳۶ گرم خواهد بود.

شرایط زیستی ماهی گوره خری

ماهی گوره خری بومی دریاچه ها و نهرهای امریکای مرکزی هست. این سیچلاید امریکای مرکزی اب با جریان ملایم و تمیز را ترجیح میدهد.زیستگاهی با پوشش سنگ و شن با شاخه های درختان در اب افتاده با سوراخها و غارهایی برای مخفی شدن.دمای اب از ۲۶-۲۹ در جه سانتی گراد با پی اچ ۶.۶تا۷.۸درجهبراش خوب هست..برای زمان موقتی هم قدرت تحمل اب سرد رو دارند.

در کل ماهی جان سخت و لجبازی هست.به همین علت در خارج از محدوده طبیعی خودش هم دیده شده است.این گونه به صورت تصادفی یا عمدی علاوه بر استرالیا و امریکا شمالی در جاهای دیگر هم وارد محیط زیست بومی شده است.

پراکنش-گوره-خری
پراکنش-گوره-خری به دست انسان

غذای گوره خری

در زیستگاه طبیعی ماهی گوره خری از سخت پوستان-ماهیان کوچک-حشرات-کرمها وگیاهان وجلبکها تغذیه میکند.در اکواریوم هم میشه علاوه بر موارد ذکر شده از غذاهای شرکتی و دست ساز هم استفاده کرد.

تولید مثل گوره خری

گوره خری  بسیا ر عصبی و در زمان بلوغ جنسی بسیار قلمرو محور میباشد.معمولا با گاز گرفتن و تعقیب این حریم را به دیگران نشان داده و مشخص میکند.باله ها را باز میکند تابزرگتر دیده شود.رنگ ان هم عوض شده و درخشانی خاصی پیدا میکند.در دمای پایین (۲۶ درجه) ارامتر بوده با بالارفتن دما تهاجمی تر میشوند.

گوره خری بعد ازچهار  ماهگی به بلوغ جنسی میرسد.در سن ۶ ماهگی این بلوغ کامل میشود. در همین زمان شروع به کندن ماسه های نموده و برای خود لانه سازی میکند.برای خود قلمرو تایین کرده و با متجاوزین خواهد جنگید.این رفتار ممکنه از هر دو جنس دیده شود.

در این زمان فقط ماهیان جنس مخالف مورد قبول و خواست صاحب قلمرو برای ورود ازادند. گوره خری تک همسر بوده و فقط با یکی از جنسهای مخالف جفت خواهد خورد.

بعد از جفت شدن در محلی که مناسب بدانند تخم ریزی انجام خواهد شد. تخمها به روی سنگ یا دیواره سوراخ انتخاب شده یا حفر شده گذاشته میشود. این تخمها چسبنده بوده و بعد از سه روز لاروها از انها خارج میشوند.بهتراست بخوانیذ و ببیبد . تکثیر و نگهداری ماهی سیچلاید گوره خری به روش اکواپونیک در خانه(دوره اموزشی).

بچه های ماهی گوره خری

 نوزادان دارای کیسه زرده بوده و تا جذب ان نیازی به غذا نخواهند داشت.والدین وظایف مشخصی را بین خود تقسیم میکنند.نر مراقب لانه و حریم ان هست . ماهیان مزاحم به شدت از قلمرو توسط نر دور میشوند.

ماده ها هم قبل از تخم گشایی کنار تخمها خواهند بود.بعد از ان هم کنار انها هستند.اگر لازم شد قبل از تاریکی انها را به غار بر میگرداند.اگر غذا بزرگتر از دهن نوزادان باشد با له کردن غذا به نوزادان در حال خوردن کمک خواهد نمود.این کار ها میتواند ۴ تا ۶ هفته انجام شود تا نوزادان بزرگترشده و خود قادر به زندگی خارج از خانواده شوند.

اگر در طی این مدت تخمها  یا لاروها را از پیش جفتها بردارید بین انها درگیری به وجود خواهد امد .این در گیری بیشتر موجب مرگ ماهی ماده میشود.

گاهی هم ممکن هست اتفاقی روی دهد. در حالی که جفت دارای نوزاد ۱۲ روزه به بالا هستند باز هم تخم ریزی انجام میدهند.این کار باعث بزرگتر شدن گله و ایجاد امنیت گروهی برای ماهیان میشود.

ماهیان هم اکواریومی

ماهیان هم تانکی گوره خری
ماهیانی که میتوان با گوره خری نگه داشت

ماهی گوره خری جفت شده حداقل به یک اکواریوم ۴۰ لیتری نیاز دارد.اگر میخواهید ماهیان دیگری هم داشته باشید باید تانک بزرگتری داشته باشید.

شما با این ماهی میتونید از گوشت خواران هم سایز این ماهی هم تو تانکتون داشته باشید.مثل گرین ترور -جوعل فیش-پرت کوتوله- جک دمپسی یا افرا و خال قرمز.اگر میخواهید گیاه تو اکواریومتون داشته باشید سرخس جاوا بهترین هست.اگر نه از گیاهان مصنوعی استفاده کنید.

تجربه خودم

ماهی گوره خری راحت جفت میشود.جفتها رو باید تو اکواریوم اختصاصی نگهداری بکنید.سیچلاید گوره خری گوشتخوار هست اما گیاه خواری هم میکند.از فیلتر زیر شنی نمیتونید استفاده کنید چون حفار قابلی هست.

با گونه های سیچلایدهای دهان پرور افریقایی نگه داری نکنید.با ماهیان بزرگتر از خودشون هم می مانند ولی استرس زیادی خواهند داشت.با ماهی سوروم راحتر کنار می ایند.با ماهی پرت نگه داری نکنید درد سرش زیاد هست.اگر یکی از جفتها بمیرند ماهی باقی مانده از بچه داری دلسرد شده و گاهی نوزادها رو رها میکند.

امیدوارم به کارتون بیاد .ممنونم از همراهی دوستان.

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.