ماهی تترا ویدو

تترا بلک ویدو(کالر ویدو یا گلوفیش)؟ بدونید راحته نگهداریش.

تترا ویدو یا تترای دامن سیاه یکی از عضای خانواده تتراها  میباشد که برای نگهداری در اکواریوم بسیار خوب هستند. اما میدانید چرا؟

ماهی جان سختی بوده و دوستدار گله میباشد. ظاهری معمولی دارد اما چون فعال میباشد همیشه دیده میشود. با سیستمهای اکواریوم گیاهی – معمولی و اکواپونیک سازگاری مناسبی دارد.

امروزه با دستکاری ژنتیکی انجام شده میتوانید انواع مختلفی به لحاظ رنگ بندی را از انها در بازار ماهیان اکواریومی پیدا کنید. این ماهیان دست کاری شده را گلوفیش هم می نامند.

برای داشتن اطلاعات مفید – تجربی و کاملا عملی پیشنهاد میکنم مقاله اقیانوس شهر در مورد این ماهی را مطالعه بفرمایید.

تترا-بلک-ویدو
تترا-بلک-ویدو

ماهی تترا دامن سیاه اهل کجاست؟

ماهی تترا ویدو  بومی قاره امریکای جنوی میباشد. این ماهی در دو نوع سفید به ندرت  وسیاه رایج  به نامهای تترا وایت ویدو و تترا بلک ویدو در محیط وحشی رودخانه پاراگوئه در جنوب مرکزی برزیل و قسمتهای شمال شرقی ارژانتین  پخش شده است. به نظر میرسد تترا وایت ویدو به خاطر نقص ژنتیکی که معمولا در حیوانات مشاهده میشود به وجود میاید. برای نمونه شیر سفید یا مثال قابل درکتر همان بیماری زالی در انسان.

چقدر زندگی میکند؟

ماهی تترا ویدو ۳ تا ۵ سال در اکواریوم شما زندگی خواهد داشت. برای اینکه بتوانید از این ماهی در اکواریوم خود نگهداری کنید اولویت شما ساختن محیطی بدون استرس برای این ماهی میباشد. استرس در اکواریوم علت اصلی مرگ این ماهی میباشد.

اناتومی-تترا-ویدو
اناتومی-تترا-ویدو

شکل ظاهری و شناخت نرو ماده

خانواده تتراها مشهور به داشتن بدنی با اضلاع مشخص هستند. ماهی تترا ویودو هم بیشتر شبیه یک لوزی میباشد. لوزیی که قسمت جلوی ان بلند تر هست. در قسمت دم بدن ماهی مخروطی شکل میشود.

باله دمی این ماهی بسیار نازک بوده و باله پشت ان کوچک مربعی شکل میباشد.

اما باله های چشمگیر همان باله شکمی هست که از وسط بدن تا دم ماهی کشیده شده است. این باله با ترکیب رنگ بدنی ماهی که از بالای سر روشن بوده ودر انتهای باله شکمی تیره میشود دلیل نامگذاری ماهی میباشد.

باله ها معمولا خاکستری تیره یا سیاه در نوع بلک و بی رنگ شفاف یا سفید مات در وایت ویدو میباشند.

جنس نر ماهی ویدو بدنی کوچکتر و به لحاظ دیداری درازتر دارد. اما خوب باله ها به نظر بلندتر هستند.

جنس ماده بدنی بزرگتر دارد و پهنای بدنی بیشتری دارد. در زمان بلوغ شکم ماده کاملا بزرگتر دیده میشود.

و اینکه باله مقعدی ماهی نر کمی پهنتر از باله مقعدی ماده میباشد.

ماهی تترا ویدو تا ۷.۵ سانت رشد میکند. البته نر کمی کوچکتر خواهد بود. در سن ۲ سالگی به بلوغ رسیده و توان تولید مثل خواهد داشت.

ماهی تترا ویدو تخمگذاری میکند. یک ماهی که تخمها را داخل اب رها میکند.

ماهی تترا ویدو و مراقبت از ان

ماهی تترا ویدو دوستدار گله میباشد. پس اولین مورد که باید رعایت کنید ساختن گله برای این ماهی هست. شما باید گله را فرد بگیرید. یعنی ۳ –۵یا۷ عدد در یک اکواریوم. حالا این گله هر چقدر بزرگتر استرس کمتر و ماهی شما راحتتر خواهد بود.

گله-تترا-ویدو
گله-تترا-ویدو

اکواریوم مناسب ماهی تترا ویدو

برای داشتن یک گله ۵ تایی از این ماهی شما به اکواریومی با گنجایش حداقل ۵۰ لیتر اب نیاز خواهید داشت. دقت کنید اگر تعداد گله شما کمتر هم بود همین ظرفیت را مد نظر قرار دهید. این ماهی فعال بوده و شما باید برای این فعالیت فضای کافی در نظر بگیرید.

داشتن اب خوب در مخزن ماهی یکی از فاکتورهای اساسی برای سالم ماندن ماهی میباشد. در طبیعت این ماهی در ابهای گرم و کمی اسیدی زندگی میکند.سعی کنید این شرایط ابی را برایش تهیه کنید.

بهترین دمای اب

بهترین دمای اب ۲۴ درجه سانتی گراد و بیشترین دمای اب هم ۲۸ درجه سانتی گراد  برای نگهداری در اکواریوم میباشد. در ابی زیر ۱۸ درجه ماهی کم غذا شده بعد از بیماری میمیرد. شما در اکواریوم معمولی دمای اب را۲۶ تا۲۷ درجه سانتی گراد ثابت نگهدارید برای ماهی بهترین است.

بهترین اسیدیته اب۶ تا ۷.۵ میباشد. در همین اب شهری(اب اشامیدنی) به راحتی زندگی میکند. سختی کربناته اب هم ۴ تا۸ المانی محدوده خوب میباشد.

این ماهی بیشتر مایل به شنا در دو سوم بالایی اب اکواریوم میباشد.

بهترین پوشش کف اکواریوم

برای کف اکواریوم از شن نرم – درشت یا خاک بستر مخصوص اکواریوم گیاهی میتوانید استفاده کنید. فقط دقت کنید شنهای مورد استفاده لبه های تیز نداشته باشند.این ماهی حفار نیست و کاری به شنها ندارد. رنگ این شنها را تیره انتخاب کنید ماهی راحتتر بوده و استرس اندکی خواهد داشت.

اگر اکواریوم معمولی میباشد پوستر بکراند را گیاهان اکواریومی با رنگی کمی تیره انتخاب کنید. از فیلتر ابری بیولوژیکی معمولی  هم میتوانید به راحتی استفاده کنید. جریان ابی ملایم برای ماهی تترا ویدو کفایت میکند.

اگر گیاه در اکواریوم ندارید نور خاصی هم لازم نیست. نور معمولی ملایم مهتابی یا ال ای دی هم کار شما را راه خواهد انداخت.

شما یک الزام هم دارید باید مخفی گاه داشته باشید. این مخفیگاه  گیاه میباشد حالا این گیاه زنده یا مصنوعی فرقی نمیکند باید باشد تا ماهی در مواقع لزوم توان مخفی شدن را داشته باشد. این ماهی داخل حفره های غار مانند کمتر مخفی میشود. در بین گیاهان مخفی  شده و استتار داشتن را دوست دارد.

کالر ویدو یا گلوفیش در اکواریوم

ما در طبیعت دو نوع تترا ویدو داریم. تترا بلک ویدو و تترا وایت ویدو اما تترا کالر ویدو نداریم.

تترا-وایت-ویدو
تترا-وایت-ویدو

تترای وایت ویدو به خاطر رنگ بدنی خود توان مخفی شدن و استتار کمی در حیاط وحش محل زندگی دارد. به همین خاطر کمتر بزرگ شده و به سن بلوغ میرسد.

اما همین ماهی در اکواریوم به خاطر داشتن حمایت زیستی زنده مانده و بالغ شده تکثیر هم میشود. ماهی با این رنگ به خاطر نقص ژنتیکی که دارد از تترای سیاه ضعیفتر و حساس تر میباشد.

همین ماهی قبلا توسط تزریق رنگ به اسم کالر ویدو هم به فروش میرفت. اما در حال حاضر کار رنگ کردن ماهی عمیقتر شده است. یعنی ماهی رنگ میشود اما با دستکاری ژنتیکی و وارد کردن ژنهای رنگی بدن حیوانات دیگر.

این عمل رنگی کردن ابتدا روی ماهی زبرا دانیو انجام شد. اولین  رنگ کاری هم با وارد کردن ژن بدن عروس دریای داخل بدن ماهی دانیو انجام شد که  حاصل کار زبرای فسفری  میباشد. وارد کردن ژنی دیگر به داخل بدن ماهی برای رنگی کردن ان ثبت اختراع شده است.

انواع-گلو-فیشها
انواع-گلو-فیشها

تا جایی که من تحقیق داشتم در حال حاضر این کار روی ماهی فایتر – تایگر بارب و شارک ماهیان هم موفق بوده است.

و اکنون ما کالر ویدویی داریم که با بزرگتر شدن رنگ بدنیش را از دست نمی دهد و همچنان رنگی میباشد.

این ماهیها قادر به زندگی در طبیعت نیستند. علت ان هم همانی هست که شما را راغب خریدش کرده است.

برای نگهداری این ماهیها سعی کنید داخل اکواریوم محیطی برای مخفی شدن ایجاد کنید. این کار با قرار دادن گیاه زنده یا مصنوعی و لوازمی با رنگ نزدیک به رنگ بدن ماهی انجام میشود. اگر این کار را نکنید ماهی همیشه مضطرب خواهد بود. همین ترس عامل اولیه مرگ ماهی میباشد.

ماهی تترا ویدو و غذای مناسب

تترا ویدو یک ماهی همه چیز خوار میباشد.در محیط طبیعی از گیاهان و حشرات موجود در اب تغذیه میکنند. برای غذا شما انتخابهای زیادی خواهید داشت. غذاهای خشک شرکتی از اولین گذینه ها میباشند. غذای زنده بسیار خوب میباشد. میگوی نمکی – دافنی – کرم مگس سرباز یا کرم خونی  – حشرات ریز و نوزاد ماهیان دیگر و حتی لارو خود را خواهند خورد.

غذای دست ساز مخصوص گیاه خواران هم برایشان عالی هست. در کل سعی کنید از غذاهایی که زود در اب غرق میشوند استفاده نکنید.

تترا-ویدو-رنگی
تترا-ویدو-رنگی

اگر خواهان داشتن ماهیان سالمی در اکواریوم خود هستید بخوانید اصول تغذیه ماهیان زینتی در اکواریوم را.

با کدام ماهیها در یک اکواریوم؟

تترا ویدو باید در گله باشد و همین که احساس امنیت کند ماهیان دیگر داخل اکواریوم را امتهان میکند.

خود این ماهی باله های دمی بلندی دارد اما ماهیهایی با باله های بلند را اذیت میکند. پس اولین مورد ماهیهای دیگر نباید باله های بلند داشته باشند.

مورد بعدی ماهیهای کند میباشند. ماهیهای سریع کمتر اذیت خواهند شد. مثلا ماهی گوپی هدف بهتری برای تترا ویدو هست تا ماهی دمشمشیری.

گلد فیش و ماهی انجل هم همینطور کم تحرک یا ارامتر از ماهی ما میباشند. پس ماهی هم مخزنی یک ماهی سریع با باله های کوتاه خواهد بود.

خانواده باربها و همین طور خود تتراهای سریع دیگر خوب میباشند. اما نباید با ماهیان گوشتخوار نگهداری شوند که خوب علت ان معلوم هست.

رازبوراها هم خوب میباشند. از ماهیان زنده زا استفاده نکنید بهتر است.مخصوصا گوپی را باید بیخیال بشوید.

بیماری تترا ویدو

 ماهی تترا ویدو در صورت داشتن استرس و اب با کیفیت پایین غذا نخورده و مریض خواهد شد.

از بیماریهای شایع پوسیدگی باله و سفیدک را میتوان نام برد. با داشتن سیفون به موقع و ثابت نگه داشتن دمای اب در حد مطلوب شما به راحتی از این ماهی نگهداری خواهید کرد.

ماهی بیمار خورد را داخل مخزن قرنطینه با داروهای پایه مس و اب نمک بدون ید میتوانید درمان کنید.

برای روبرو نشدن با ماهی بیمار بهترین کار تمرکز به روی داشتن اب تمیز و محیط کم استرس برای این ماهی میباشد.

نتیجه تجربی و عملی

استرس عامل اصلی  ایجاد بیماری و مرگ ماهی میباشد. سعی کنید برای تترا ویدو محیطی کم استرس داشته باشید.

طول اکواریوم را زیادتر بگیرید و مخزن را شلوغ نکنید. در صورت گیاه کاری یا استفاده از گیاه مصنوعی محل باز برای شنای گله خود فراهم کنید. لارو ماهیان دیگر خورده خواهند شد حتی اگر بزرگتر از دهن ماهی باشند. سرعت حرکتی نوزادان کمتر بوده به همین دلیل خورده میشوند.

در پایان امیدوارم  این نوشته مفید و کاربردی برایتان باشد.

با تشکر از حضور شما

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.