شناخت ماهی دمشمشیری

ماهی دم شمشیری اسانترین برای نگهداری را بشناسد+فیلم معرفی

ماهی دم شمشیری از کی وارد اکواریوم شد؟چه کسی ماهی دمشمشیری را کشف و معرفیش کرد؟

غذا چی میخوره ؟تکثیر این ماهی چطوره؟برای دانستن این موارد و بیشتر دعوت میکنم مقاله ما را بخوانید.یا ویدئوی معرفی را ببینید.

فیلم معرفی ماهی دم شمشیری

ماهی دم شمشیری و کاشف ان

ماهی دمشمشیری به افتخار گیاه شناش وطبیعت شناش اتریشی کارل بارتولومائوس هلر نامگذاری شده است.این ماهی بین سالهای ۱۸۴۵ تا۱۸۴۸ توسط این دانشمند به وین اتریش اورده شده و به جهانیان معرفی شده است.

ماهی دم شمشیری اهل کجاست

دمشمشیری
محل زندگی ماهی دمشمشیری

ماهی دم شمشیری بومی جنوب شرقی مکزیک – گواتمالای مرکزی-جنوب بلیز و شمالغربی هندوراس هست.

   این ماهی به طور گستردهای به سایر رودخانه های مکزیک و دیگر نقاط جهان راه یافته است.این پراکنش هم به صورت عمدی و هم به صورت تصادفی بوده است.

 زیستگاه مطلوب ماهی دم شمشیری

ماهی دمشمشیری
ماهی دمشمشیری

گروه های وحشی ماهی دم شمشیری در نواحی مختلف پراکنش خود تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح ابهای ازاد توان زیست دارند.

نهرهای تند رو-سنگلاخی -چشمه ها-حوضچه ها و رودخانه هایی با اب شفاف و کدرکه در بسیاری از مواقع عمقی کمتر از ۱.۵ متر دارا هستند.اغلب این ابها هیچ پوشش گیاه ابزی در خود ندارند.

در محل زندگی بزرگسالان در قسمتهایی از اب که جریان بیشتری دارد جمع میشوند.اما نوزادها و ماهیان جوان در محلهای ارام و حاشیهای این زیستگاه ها جمع میشوند.

چقدر رشد میکنند زمان بلوغ ماهی دم شمشیری

دمشمشیری فنسی
دمشمشیری فنسی

در این ماهی برای رشد زمان مشخصی وجود دارد .تا زمانی که ماهی دم شمشیری به سن بلوغ نرسیده است رشد خواهد داشت.پس هر چقدر در این زمان شرایط خوب باشد رشد خواهد کرد. بعد از رسیدن به بلوغ جنسی رشد متوقف خواهد شد. به همین علت در میان خانواده زنده زاها میتوان گفت خاص هستند.

نرها بدون در نظر گرفتن شمشیر ی که به ان معروفند ۱۴ سانتی متر رشد میکنند.ماده ها هم تا ۱۶ سانتی متر رشد میکنند.  

این ماهی در ۳ ماهگی بالغ شده و رفتارهای تولید مثلی خود رو اغاز میکند.

دمشمشیری نر فنسی
ماهی دمشمشیری نر فنسی

اکواریوم ماهی دم شمشیری

دکوراسیو خاصی رو نمیشود گفت حتما باید داشته باشید. اب با جریانی بیشتر از ملایم  و روان باید باشد. با بستری از شن و سنگ کهنه د ر اب شفاف و تمیز را دوست دارد.

از گیاهان شناور و یا ریشه و شاخه های چوب هم برای طبیعی تر کردن تانک میتوان استفاده کرد. ماهی دم شمشیری در میان خانواده زنده زاها از سریعترینها هست پس حداقل تانک شما ۸۰ لیتری باید باشد. اکواریوم شما باید حتما در پوش داشته باشد.این ماهی خودش رو در مسیر جریان اب قرار داده و پرش میکند.

اب با دمای ۱۶-۲۸ درجه سانتی گراد براش مناسب هست.اسیدیته اب هم۷.۰-۸.۰ خوب هست.

غذای ماهی دمشمشیری

دم شمشیری گیاه خوار هست. بغیر از جلبکها و سایر گیاهان ابزی از طیف گسترده ای از بی مهرگان ابزی و خشکی هم تغذیه میکند. شما میتوانید از غذا های اماده شرکتی هم استفاده نمایید.از غذای دست ساز گیاه خواران هم میتونید استفاده کنید.برای نوزاد ها  و لارو از میگوی نمکی(ارتیمیا)میشود استفاده کرد.

جنس نر با دم شمشیری شکل
جنس نر با دم شمشیری شکل

ماهی دم شمشیری متمایز از زنده زاها

ماهی دم شمشیری در محیطهای کوچک برای خودش سلسله مراتب به وجود میاورد. پس در یک اکواریوم نمیتوان از چند ماهی نر استفاده کرد. نر غالب نرهای دیگر رو اذیت میکند.

ماهی بعد از تولد تا رسیدن به بلوغ جنسی رشد خواهد کرد.یعنی تا سه ماه زمان برای رشد دارد. پس از طی شدن این زمان به بلوغ خواهد رسید.حالا شاید از نظر بدنی و جسه کوچکتر یا بزرگتر باشد.رشد متوقف خواهد شد.

این ماهی میتواند با ماهی پلاتی جف گیری کند.ماهی پلاتی از زیر گونه ماهی دمشمشیری هست.

تولید مثل ماهی دم شمشیری

شناخت ماهی دمشمشیری نر

باله زیر شکمی (مخرجی)به صورت پای تناسلی باریک کشیده و دراز هست

اندامهای ظاهری لاغر تر و کشیده تر هستند.

اتنهای دم هم زائدهای معروف به شکل شمشیر دارد.

شناخت ماهی دم شمشیری ماده

باله زیر شکم(مخرجی) پهن گرد و بزرگ هست.

شکل اندام ظاهری چاقتر و بزرگتر میباشد.

در زیر شکم معمولا در زمان بار داری خال سیاه رنگی دیده میشود.

نرو و ماده ماهی دمشمشیری
نرو و ماده ماهی دمشمشیری

ماده بعد از باروری در دمای ۲۷ درجه سانتی گراد و گذشت ۲۸ تا ۳۲ روز نوزادان خودش رو به دنیا خواهد اورد.

تعداد بچه ها با نسبت اندازه ماهی ماده و تعداد دفعات بارداری ان رابطه مستقیم دارد.این تعداد از ۱۵ عدد شروع شده تا بالای ۳۰۰ عدد هم میرسد.

در گونه های متمایزی که نتیجه کارهای انسانی در گزینش و جفت کردن این ماهیان هست عمل تکثیر سخت تر میباشد.الت تناسلی جنس نر مثلا در دمشمشیری فنسی دراز تر شده است .این مورد کار جفت گیری ماهی رو سخت تر کرده است.

ماهی ماده پس از جفت گیری اسپرم اضافی دریافتی رو ذخیره میکند.این عمل در زمان نبود جنس نر کارایی خواهد داشت.

نتیجه گیری وتجربه کاری

دم شمشیری هم مانند گوپی  یا مولی گونه های متفاوتی دارد.این گونه ها با شکل و رنگهای مختلف که دارند برای اکواریوم شما دستی باز خواهند گشود.

از این ماهی برای یک تانک معمولی ماهی نر فقط یکی بخرید.اگر دو تا باشند جنگ و دعوا خواهید داشت .اگر اکواریوم درپوش نداشته باشد یکی بیرون خواهد پرید.

در دمای معمول خانه میتونید بدون بخای اکواریومی نگه داری کنید .ماهی مقاومی هست اب تا ۱۶ درجه رو هم تحمل میکند .اگه میخواهید تکثیر حرفه ای داشته باشید با ید شرایطش رو محیا کنید. اما برای تکثیر خانگی اکواریوم رو با گیاه کاری شلوغ کنید راحت تر هست. شدیدن بچه ها رو میخوره پس اگه دوست دارین لاروهاتون زیاد بشن از سبدهای اماده زایشگاهی زنده زاها هم میتونید استفاده کنید.

با اکثر ماهیان گیاه خوارمیتونید نگه داری کنید.با ماهی تاگر بارب نمیشه نگر داشت.تایگر بارب اذیت میکند.با گلد فیشها هم راحت هست.تو اکواریوم پلنت هم که حتما میماند.

با سپاس از همراحی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.