ماهی کوریدو راس برنز

ماهی کوریدوراس نگه داشتی؟غذاش؟اب مناسبش؟و…

ماهی کوریدوراس برنزی یا گربه ماهی سبز که به گربه ماهی موج دار هم معروف هست ماهی ابهای شیرین گرمسیری ازخانواده  کوریدوراسها میباشد.

این ماهی از نظر نگهداری دراکواریوم بین خانواده گربه ماهیان جزو راحت ترینها هست. اکثر تازه کارها به راحتی میتوانند از این ماهی نگهداری کنند.

برای اینکه بتوانید از این ابزی به خوبی نگهداری کنید دعوت میکنم مطالب اقیانوس شهر در مورد این گربه ماهی را مطالعه بفرمایید.

گله-ماهی-کوریدوراس-برنز
گله-ماهی-کوریدوراس-برنز

کوریدوراس برنزی ساکن کجاست؟

گربه ماهی برنزی در سال ۱۸۵۸ توسط  تئودرگیل امریکایی برای اولین با ر مورد بررسی – شناسایی وبه عنوان زیر گونه خانواده گربه ماهیان توصیف شد.

این ماهی ساکن قسمتهای شرقی رشته کوه های اند امریکای جنوبی بوده تا حوضه رود ریودلاپلاتا پراکندش دارد.

این ماهیی ها در ابهای ارام و کم عمق با کف شنی نرم زندگی میکنند. این کف نرم گاهی همراه با اب گل الود کمک شایانی برای مخفی شدن این ماهی از چشم شکارچیان میباشد.

این ابها با سختی ملایم – مخفیگاه های زیاد-انواع گیاهان و جانوران ریز- محلی بسیار خوب برای زندگی گربه ماهی موجدار ما میباشند.

کوریدوراس برنز از معدود ماهیانی میباشد که قادر به زندگی در ابهای ساکن و باتلاقی بوده با حرکت سریع خود از سطح اب هوا را مکیده به کف بر میگردد.

این هوا داخل دیواره روده ماهی اکسیژن گیری شده و اضافی ان دفع خواهد شد. 

به صورت گروهی زندگی کرده و از امنیت در جمع بودن بهرمند میباشند.

تئودور-نیکلاس-گیل
تئودور-نیکلاس-گیل

ماهی کوریدوراس واینکه بهتر هست بدانید

این ماهی با کمی حمایت از طرف شما در کار نگهداری ۵ تا۱۰ سال در اکواریوم شما زندگی خواهد داشت.

جنس نر ماهی کوریدوراس کوچکتر از ماده و لاغرتر هم هست.از بالای اب که نگاه کنید به راحتی مشخص میباشد. ۶ تا۶.۵ سانتی متر هم رشد میکند.

معمولا زمانی که دو بند انگشت یعنی ۴ تا ۵ سانتی متر که رشد کرد به سن بلوغ رسیده است.اما برای تکثیر بهتره بزرگتر از این باشد. ۸ ماه بعد از تولد بهترین زمان برای تکثیر این ماهی هست . البته این مورد تجربه خودم میباشد.

جنس ماده ماهی کوریدوراس کمی بدنش بزرگتر از نر میباشد.اندازه ۷ تا ۷.۵ کمتر بدن کاملا رشد کرده خواهد بود. شاید در گونه های باله بلند کمی بزرگتر هم دیده شوند که دلیل ان باله های ماهی میباشد.

ماهی کوریدوراس
ماهی کوریدوراس

ماهی کوریدوراس و اب مناسب

این ماهی در اب شرب شهری که داخل اکواریوم میریزیم به راحتی زندگی میکند. از انجا که توصیه میشود برای نگهداری این ماهی گله درست کنید بهترین تعداد ۵ عدد از این ماهی داخل یک اکواریوم میباشد.

کت برنزی ما یک ماهی خجالتی و ترسو هست برای همین ساختن گله برای ایجاد ارامش خوب خواهد بود. برای هر ماهی ۶ لیتر اب در نظر بگیرید. با این حساب یک گله ۵ تایی حداقل یک اکواریوم با گنجایش ۳۰ لیتر اب لازم خواهد داشت. این مورد در زمانی هست که شما فقط از این ماهی در مخزن خود دارید یعنی تانک اختصاصی کوریدوراس راه اندازی کرده اید.

بهترین دمای اب ۲۵ درجه سانتی گراد هست. همین مورد باعث میشود از این ماهی در اکواریومهای گیاهی هم گاهی استفاده شود. حداقل دمایی که خودم تجربه نگهداری ازماهی کوریدرواس برنزی را دارم ۲۰ درجه بوده که نباید طولانی باشد. ماهی کم کم غذا نخورده و مریض میشود. تحرک کمی هم از خود نشان میدهد.

حداکثر دمایی هم که این ماهی به تجربه دیدم تحمل  کرده ۳۱ درجه بود. در این دما و بالاتر از ان ماهی بی قراری وشنا  در سطح اب را نشان داده میمیرد.

گربه ماهی برنزی ما همیشه در کف اکواریوم شنا میکند.

ماهی-کوریدو-راس-البینو
کوریدو-راس-البینو

ماهی کوریدوراس برنزی و غذای مناسب

اغلب دوستان این گربه ماهی را گیاه خوار میدانند اما این طور نیست. ماهی کوریدوراس برنز همه چیزخوار متمایل به گیاه خواری هست. پس اگر میگوی اب شیرین داشته باشید بچه های تازه به دنیا امده این میگو توسط ماهی ما خورده خواهند شد. این ماهی بجز غذای گیاهی از موجودات ریز و سختپوستان هم میخورد. یکی از این غذاها هم ارتیمیای تازه هچ شده است.  

غذاهای شرکتی سنگین که زود به کف مخزن میرسند بسیار عالی میباشیند.

عاشق خیار- کاهو و هویج نیم پز شده هستند. مرده خواری هم بسیاربعید میباشد .

غذای دست ساز مخصوص گیاه خواران برایشان عالی هست.

شاید این موارد هم به دردتون بخوره

ماهی گوپی-به روزترین راههای نگهداری+فیلم

تکثیر و نگهداری ماهی گوپی در منزل به روش اکوا پونیک(دوره اموزشی)

اکواریوم مناسب ماهی کف خوار موج دار

برای یک گله ۵ تایی از ماهی کوریدوراس برنز اکواریومی ۵۰ لیتری در نظر بگیرید بسیار خوب خواهد بود. برای کف از شنی که کمی نرم میباشد استفاده کنید.

هر چقدر رنگ این شن تیره تر باشد بهترخواهد بود. شاید ماسه ای با ترکیب رنگهای مختلف باعث بهتر دیده شدن این ماهی داخل مخزن بشود. دقت کنید شنهای مورد استفاده لبه های تیز نداشته باشند.لبه های تیز شن باعث از بین رفتن باله تناسلی و تحریک بد هنگام جنس نر میشود. این مورد ماهی نر را ضعیف خواهد کرد.

بکراند اکواریوم هم بهتر هست روشن نباشد. در صورت کاشت گیاه محوطه باز در بستر برای ماهی داشته باشید. اگر این کار را نکنید ماهی سراغ شن و بستر پایه و ریشه گیاه میرود. این ماهی شبگرد و حفار شن میباشد.

جریان ملایم اب را به وسیله یک فیلتر ابری ساده داشته باشید.  همینطور نور ملایم برایش کفایت میکند. شبها هم به راحتی میتوانید پمپ هوا را خاموش کنید.

شن-کف-اکواریوم-کت-فیش
شن-کف-اکواریوم-کت-فیش بسیار مناسب

بیماری ماهی کوریدوراس

ماهی کوریدوراس بسیار مقاوم بوده به راحتی بیمار نخواهد شد. تنوع تغذیه برای این ماهی اهمیت دارد. بیشتر بیماریها اغلب به دلیل نخوردن غذای کافی و لازم به وجود امده و اب سیفون نشده مسبب پیشرفت بیماری خواهد شد.

دمای اب را ثابت نگهدارید و هیچ وقت از نمک برای درمان این ماهی استفاده نکنید. ماهی کوریدوراس به نمک حساس میباشد. دلیل مرگ اکثر این ماهی استفاده از اب نمک برای درمان بیماری ماهی میباشد.

بیماری شایع این ماهی ضعف به خاطر نرسیدن غذای لازم به دستشان میباشد. این مورد در اکواریومهای اجتماعی دیده میشود. ماهی کوریدوراس برنز همیشه در کف شنا میکند. ماهیهای هم تانکی غذا را در قسمتهای بالایی اب خواهند خورد. در این نوع از اکواریومها که ماهیان دیگر هم هستند باید توجه ویژه ای به کت فیشها کرد. باید مطمئن شوید گرسنه نمانند.

ماهی کوریدوراس برنز با کدام ماهیها در یک اکواریوم؟

ماهی کت فیش برنز با تمام ماهیان زنده زا و همه چیزخوارهای ارام میماند. همه چیز خوار تهاجمی مثل تایگر بارب اصلا توصیه نمیشود. خانواده تتراها هم خوب هستند البته بجز پیراناهای گوشتخوار.

همینطوراز نگهداری با خانواده سیچلایدها مثل ماهی اسکار – گوره خری – جک دمسبی یا جوئل و در کل گوشتخوارها  خوداری کنید. برای این ماهیها بیشتر غذا حساب خواهد شد.

کوریدو-راس-باله-بلند
کوریدو-راس-باله-بلند

نتیجه گیری

در کل این ماهی هر چند رنگ امیزی خاص و چشمگیری ندارد اما برای تازه کارها نگهداری راحتی خواهند داشت.

تنوع غذایی را رعایت کنید. دمای اکواریوم را ثابت نگهدارید. در صورت کاشت گیاه در اکواریومی که ماهی کوریدوراس برنز دارد از خانواده گیاه کریپتون استفاده کنید.

اگر لازم شد اکواریوم را با نمک ضد عفونی کنید حتما این ماهی را از مخزن خارج کنید.

در پایان امیدوارم مطالب گفته شده به کارتون بیاد.

ممنونم از همراهی دوستان

با امتیاز دادن برای ما دلگرمی خدمت بیشتری بدهید
[کل: ۱ میانگین: ۵]
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.